Bela kuća podržava ideju o konfiskaciji ruske imovine koja je bila zamrznuta od izbijanja sukoba u Ukrajini, preneo je Blumberg, pozivajući se na memorandum američkog Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC).
NSC – koji je glavni forum američkog predsednika za razmatranje pitanja nacionalne bezbednosti, vojne i spoljne politike – prosledio je dokument Senatskom odboru za spoljne poslove u novembru, navodi agencija u članku u sredu.
Prema dopisu, Bajdenova administracija „u principu“ podržava nacrt zakona koji bi „dao ovlašćenja koja su potrebna izvršnoj vlasti da zapleni rusku suverenu imovinu u korist Ukrajine“.
Oko 300 milijardi dolara ruskih fondova ostaje zamrznuto na Zapadu, od čega više od 200 milijardi dolara drži EU, a ostatak SAD.
„Promena“ u stavu Bele kuće po tom pitanju dolazi dok republikanski poslanici nastavljaju da se opiru pokušajima Bajdenove administracije da progura još 60 milijardi dolara vojne podrške Kijevu, rekao je Blumberg. Paket EU pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra (55 milijardi dolara) takođe ostaje u zastoju zbog veta Mađarske.
Visoki zvaničnik administracije rekao je agenciji da Vašington konfiskaciju ruske imovine vidi kao sredstvo pomoću kojeg bi Moskva mogla da plati štetu nanetu Ukrajini. Svetska banka je prošle godine procenila da bi obnova zemlje koštala najmanje 411 milijardi dolara.
Bela kuća želi da uskladi zaplenu ruskih sredstava sa svojim saveznicima iz G7, posebno onima u EU, gde je podrška toj meri bila „mlaka“, rekao je Blumberg. Nemačka, Francuska i Evropska centralna banka su zabrinute da bi to moglo da ugrozi stabilnost evrozone i da isprovocira Rusiju da uzvrati, kao i da konfiskuje strane fondove koje je blokirala kao odgovor, dodaje se.
Očekuje se da će to pitanje biti razmotreno na sastanku lidera G7 u februaru, blizu druge godišnjice početka ruske vojne operacije u Ukrajini, rekao je izvor agenciji.
Tokom posete Estoniji u četvrtak, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je ponovo rekao da ruska imovina u inostranstvu „treba da bude locirana, zamrznuta i, na kraju krajeva, konfiskovana“ pre nego što se usmeri u Ukrajinu.
Komentarišući izveštaj Blumberga, portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da bi zaplena ruske imovine od strane Vašingtona bila korak ka „podrivanju međunarodnog finansijskog autoriteta i poverenja međunarodnih investitora“ u SAD.
Radeći na legalizaciji tog poteza kod kuće, Bajdenova administracija pokušava da „pritisne“ EU, koja drži većinu zamrznutih sredstava Moskve, da počini slične „nezakonite radnje“ i suoči se sa „neizbežnim gubicima, kaznama i pravnim posledicama“ koje će prati, tvrdi Peskov.