Sprej za nos sa antitelima mogao bi da spreči COVID-19

Sprej za nos sa antitelima mogao bi da spreči COVID-19

Istraživači sa Instituta Karolinska pokazali su da kapi za nos sa IgA antitelima mogu zaštititi miševe od infekcije SARS-CoV-2. Rezultati impliciraju novi način zaštite osoba sa visokim rizikom od različitih varijanti virusa SARS-CoV-2 i mogućih drugih infekcija. Studija je objavljena u PNAS-u.

Različite vrste antitela imaju različite funkcije u telu. IgA antitela su deo takozvanog adaptivnog imunog sistema i prirodno se nalaze u mukoznim membranama disajnih puteva. Poznato je da je odsustvo ili nizak nivo mukoznog IgA povezan sa povećanim rizikom od prodora SARS-CoV-2 infekcija.

Sadašnje vakcine protiv COVID-19 uglavnom stimulišu odgovor IgG antitela u telu, a ranije studije su pokazale da je njihova sposobnost zaštite od infekcije novim omikronskim varijantama virusa ograničena.

Da bi ovo prevazišla, grupa koju je predvodio profesor Kiang Pan-Hammarstrom sa Instituta Karolinska koristila je genetski inženjering da stvori IgA antitela koja se vezuju za SARS-CoV-2 šiljasti protein na sličan način kao IgG antitela.

Miševi inficirani varijantom omikrona primili su tretman IgA antitelom kroz nazalno davanje. Kapi za nos značajno su smanjile opterećenje virusom u traheji i plućima zaraženih miševa. Pokazalo se da se IgA antitela jače vezuju za šiljasti protein SARS-CoV-2 i da su efikasnija u neutralisanju virusa u poređenju sa originalnim IgG antitelima.

„Rezultati pokazuju da ova genetski modifikovana antitela mogu da ojačaju zaštitu od novih varijanti virusa, ali nisu namenjena da zamene sadašnje vakcine“, kaže Harold Markot, vanredni profesor na Katedri za medicinsku biohemiju i biofiziku Karolinskog instituta i prvog autor rada.

„Tradicionalne vakcine izazivaju aktivan imuni odgovor tela, dok je ovo pasivna strategija imunizacije“, nastavlja on. „Aktivan pristup imunizaciji koji izaziva imuni odgovor sluzokože bio bi idealan, ali nadamo se da je naš pristup pogodan za zaštitu najugroženijih pojedinaca, poput starijih ili imunokompromitovanih osoba.

Takođe postoje nade da se metoda može koristiti za neutralizaciju drugih trenutnih i novih varijanti virusa.

„Verujemo da će ovo biti veoma obećavajuća strategija, ne samo za COVID-19 i nove varijante, već i za druge zarazne bolesti, uključujući grip i druge respiratorne infekcije i infekcije želuca, kao što je Helicobacter pilori, gde nema vakcine. dostupno u ovom trenutku“, kaže Kiang Pan-Hammarstrom, profesor na istom odseku i poslednji autor rada.