Ministarstvo životne sredine saopštilo je danas da je vanredno uzorkovanje i ispitivanje kvaliteta vode reke Dunav posle potonuća barže „Lola – 5“ kod Bačke Palanke potvrdilo da se analizirani parametri kreću u propisanim granicama.
Promena organoleptičkih osobina vode reke Dunav, boja vode, miris vode i vidljive otpadne materije, ni posle vanredne analize nije uočena, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Vrednosti parametara kao što su pH vrednost, elektroprovodljivost, rastvoreni kiseonik, procenat zasićenja vode kiseonikom, amonijačni azot, nitrati, nitriti, ortofosfati, ukupan fosfor i hemijska potrošnja kiseonika – kretale su se u propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda, pokazala je fizičko-hemijska i hemijska analiza uzoraka vode.
Rezultati analize sadržaja ukupnog organskog ugljenika i ukupnog azota pokazuju da su dobijene vrednosti odgovarale III klasi kvaliteta površinskih voda.
Agencija za zaštitu životne sredine uzorkovala je vodu reke Dunav 9. januara na pet lokacija kod mosta „25. maj“ koji spaja granične prelaze Bačka Palanka – Ilok – u zoni potonuća, uzvodno i nizvodno od potonule barže.
Na tim lokacijama voda je uzorkovana 5. i 6. januara, neposredno posle potonuća.
Incident se dogodio kada je nemački brod „Antonia“, koji je vukao baržu sa đubrivom, udario u stub mosta „25. maj“ na graničnom prelazu Bačka Palanka-Ilok, na teritoriji plovnog puta Dunava u Hrvatskoj.