Otkriven je materijal koji bi mogao da zameni postojeće fungicide (tj. pesticide protiv gljivica), poveća sigurnost hrane i pomogne u zaštiti divljih životinja.
Nedavna istraga koju je sprovela Mreža za akciju pesticida (PAN) otkrila je da Velika Britanija još uvek koristi 36 štetnih pesticida koji su zabranjeni u drugim evropskim zemljama, od kojih je 13 opisano kao „veoma opasnih“ koji su povezani sa kontaminacijom vode, rakom, neplodnošću i druge bolesti.
Objavljeno u časopisu Zelena hemija, istraživači sa Univerziteta u Notingemu završili su uspešno terensko ispitivanje materijala koji su razvili da pomognu u zaštiti useva od gljivica.
Sajmon Ejveri, profesor eukariotske mikrobiologije na Fakultetu medicinskih i zdravstvenih nauka, rekao je: „Test materijal nije toksičan, ali deluje tako što se pasivno opire vezivanju spora gljivica kako bi zaštitio površine od gljivične infekcije, uključujući površine useva. Rezultati iz ovog prvog polja ispitivanja sa pšenicom su posebno ohrabrujuća jer postoji mnogo prostora da se dalje optimizuju svojstva materijala za zaštitu useva.“
„Identifikovali smo dva kandidata za olovne polimere testiranjem bio-performansi korišćenjem mikroploča in vitro i testova na bazi listova. Oni su zatim preneti u program za optimizaciju i povećanje njihove sinteze i kombinovanje u formulaciju spreja koja bi se mogla koristiti na usevu. Naši nalazi su pokazali da materijal ne samo da je značajno smanjio gljivičnu infekciju gljivicom Septoria tritici do 26% već i da je usev rastao jednako dobro kao i kontrolna grupa — pružajući alternativu koja se čini bezbednijom za životnu sredinu, divlje životinje i ljudi, a takođe je efikasan.“
Prskano direktno na pšenicu u vremenima uobičajenim za fungicide, ispitivanje je dalo prvi primer u stvarnom svetu o tome kako materijal stupa u interakciju sa usevima. Malo ispitivanje uporedilo je dva polimerna kandidata sa fungicidom na više mesta i dva komercijalna programa fungicida.
Valentina Cuzzucoli Crucitti, naučni saradnik na Fakultetu inženjerskih nauka, rekla je: „Pšenica je jedna od ekonomski i nutritivno najvažnijih žitarica, ali postoji izazov iz stvarnog sveta koji čeka da bude rešen jer se 5–10% prinosa gubi zbog gljivica. infekcije čak i uz upotrebu otpornih sorti useva i fungicida.“
Za terensko ispitivanje, univerzitet se udružio sa ADAS-om, nezavisnim pružaocem poljoprivrednih i ekoloških konsultacija.
Kloi Morgan, viši naučnik u oblasti patologije oranih useva u ADAS-u, rekla je: „Rezultati terenskog ispitivanja su bili veoma obećavajući, pokazujući da polimeri imaju nivo efikasnosti protiv Septoria tritici. Uz dalju optimizaciju, mogli bi da igraju vitalnu ulogu u budućim bolestima strategije kontrole, bilo zamenom ili primenom u mešavini sa konvencionalnim fungicidima, novi polimeri bi takođe mogli da smanje rizik od razvoja otpornosti na fungicide, produžavajući životni vek postojećih proizvoda.“
Valentina je rekla: „Naša pažnja je sada usmerena na drugo ispitivanje na terenu koje je u dnevniku za ovu godinu kako bismo dodatno usavršili i poboljšali polimer kako bismo mogli da nastavimo da pretvaramo naše istraživanje u stvarnost. Lepota materijala poput ovog je nedostatak toksičnosti , relativna jednostavnost njegove proizvodnje i činjenica da se lako može povećati – što ga čini neverovatno atraktivnom perspektivom za nekoliko drugih industrija, ne samo za poljoprivredu.“