Severnokorejski lider Kim Džong Un nazvao je Južnu Koreju „našim glavnim neprijateljem“ i zapretio da će je uništiti ako bude isprovociran, dok eskalira svoju zapaljivu, ratobornu retoriku protiv Seula i Sjedinjenih Država pre njihovih izbora ove godine.
Stručnjaci kažu da će Kim verovatno dodatno podići neprijateljstvo testovima oružja kako bi pokušao da utiče na rezultate južnokorejskih parlamentarnih izbora u aprilu i predsedničkih izbora u SAD u novembru.
Kim je to rekao tokom inspekcijskih obilazaka fabrika municije u Severnoj Koreji ove nedelje, saopštila je u sredu severnokorejska centralna novinska agencija.
On je rekao da je prioritet Severne Koreje u odnosima sa Seulom „pre svega jačanje vojnih kapaciteta za samoodbranu i odvraćanje od nuklearnog rata“, saopštila je KCNA.
Ako se Južna Koreja usudi da upotrebi svoju vojnu silu protiv Severne Koreje i ugrozi njen suverenitet, Kim je rekao „Nećemo imati oklevanja da uništimo (Južnu Koreju) mobilizacijom svih sredstava i snaga u našim rukama“, navodi KCNA.
On je nedavno uputio slične takve pretnje, a analitičari kažu da se Kim verovatno nada da će južnokorejski liberali koji traže pomirenje sa Severnom Korejom pobediti na izborima u aprilu. Oni veruju da Kim takođe misli da može da dobije ustupke SAD ako se bivši predsednik Donald Tramp vrati u Belu kuću. Kim i Tramp sastali su se tri puta u okviru nuklearne diplomatije sa visokim ulozima 2018-19.
Neki posmatrači kažu da bi moguće provokacije Severne Koreje mogle da izazovu slučajne, ograničene oružane sukobe između dve Koreje duž njihove teško naoružane granice.
Prošlog petka, Severna Koreja je ispalila artiljerijske granate u blizini sporne zapadne morske granice sa Južnom Korejom, što je navelo Južnu Koreju da izvede sopstvene vežbe gađanja u istoj oblasti kao odgovor. Južna Koreja je optužila Severnu Koreju da je nastavila artiljerijsku vežbu u toj oblasti u subotu i nedelju, ali Severna Koreja je insistirala da takve vežbe izvodi samo u nedelju.
Tri krvava pomorska okršaja između Koreja dogodila su se duž sporne morske granice od 1999. godine, a dva napada za koja se okrivljuje Severna Koreja ubila je 50 Južnokorejaca u toj oblasti 2010. Vojne vežbe pucanja u toj oblasti krše krhki sporazum Koreje iz 2018. o ublažavanju fronta napetosti linija.
Kimova poseta fabrikama municije takođe bi mogla da bude povezana sa navodnim snabdevanjem Severne Koreje konvencionalnim oružjem Rusiji kako bi podržala njen rat u Ukrajini u zamenu za sofisticirane ruske tehnologije naoružanja. Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je prošlog četvrtka da su nedavno deklasifikovani obaveštajni podaci pokazali da je Severna Koreja obezbedila Rusiji lansere balističkih projektila i nekoliko balističkih projektila.
U zajedničkom saopštenju objavljenom u sredu, najviši diplomati 48 zemalja, uključujući Južnu Koreju, SAD i Japan i Evropsku uniju, rekli su da je Rusija upotrebila severnokorejske rakete protiv Ukrajine 30. decembra i 2. januara.
„Prenos ovog oružja povećava patnju ukrajinskog naroda, podržava agresivni rat Rusije i podriva globalni režim neširenja“, navodi se u saopštenju.
„Ruska upotreba (severnokorejskih) balističkih projektila u Ukrajini takođe pruža vredne tehničke i vojne uvide (Severnoj Koreji)“, navodi se u saopštenju. „Duboko smo zabrinuti zbog bezbednosnih implikacija koje ova saradnja ima u Evropi, na Korejskom poluostrvu, širom Indo-pacifičkog regiona i širom sveta.“