Alchajmerova bolest (AD) je neurodegenerativni poremećaj povezan sa uzrastom. Depozicija β-amiloida (Aβ) u mozgu je ključni faktor u patogenezi AD, a ublažavanje prekomernog cerebralnog Aβ opterećenja se smatra mogućom terapijskom strategijom za AD.
Meningealni limfni sudovi (MLV) su nedavno otkrivene strukture odgovorne za razmenu rastvorljivih komponenti između cerebrospinalne tečnosti i intersticijalne tečnosti, i dokazano je da su potencijalni put Aβ drenaže.
Istraživači sa Huazhong univerziteta za nauku i tehnologiju (HUST), Kina, sarađivali su sa istraživačima sa Saratovskog državnog univerziteta, Rusija, pokazali su da fotobiomodulacija od 1267 nm (PBM) značajno ublažava taloženje Aβ i kognitivni pad kod 5kFAD miševa i da je bezbedna. ne izazivaju značajno povećanje kortikalne temperature.
Rad pod nazivom „Fotostimulacija limfnog čišćenja β-amiloida iz mišjeg mozga: nova strategija za terapiju Alchajmerove bolesti“ objavljen je u Frontiers of Optoelectronics.
Kombinacijom 3D optičkog čišćenja tkiva i automatske segmentacije regiona mozga, oni pokazuju da PBM može smanjiti Aβ plakove u prefrontalnom korteksu i hipokampusu, ali u različitim stepenima u različitim podregionima.
PBM posredovana stimulacija eliminacije Aβ iz mozga preko MLVs sistema može biti ključni mehanizam u njegovim terapijskim efektima za AD kod miševa.