Kada je svemirska sonda Kasini vratila radarske skeniranje površine Saturnovog meseca Titana, rezultati su bili zapanjujući.
Otkrio je džinovska jezera ili mora tečnog metana, potpuno odsustvo talasa i ono što je izgledalo kao ostrva u džinovskim vodenim tijelima. Sada tim naučnika misli da su to mrvice organskih molekula koje se formiraju u atmosferi, skupljaju se u jezerima i plutaju okolo!
Svemirska sonda Cassini veličine autobusa lansirana je u oktobru 1997. Putovanje je letelici odnelo 3,5 milijardi km koristeći gravitacione praćke nakon lansiranja sa Venere (dva puta), Zemlje i Jupitera pre nego što je stigla u julu 2004.
Misija na Saturnu trajala je 14 godina kada je Kasini zaronio u atmosferu Saturna 15. septembra 2017. Dok je bio tamo, obišao je oko Saturna ukupno 290 puta, istražio mnoge njegove mesece i otkrio još sedam.
Posebno zanimljiv deo misije bila je sonda Hajgens koja se provozala na Kasiniju sa Titanom kao odredištem.
Titan je najveći Saturnov mesec, drugi po veličini mesec u našem Sunčevom sistemu i veći čak i od našeg Meseca i planete Merkur. To je takođe jedini mesec za koji se zna da ima gustu atmosferu i velike, stabilne vode na površini.
Atmosfera Titana ima zgodan trik, pretvara gasove poput metana i azota (kojih ima dosta u atmosferi) u organska jedinjenja.
Tim, predvođen Ksintingom Juom sa Univerziteta u Teksasu, proučavao je šta se dešava sa tim jedinjenjima kada stignu na površinu Meseca.
Iznenađujuće, otkrili su da jedinjenja dospevaju na površinu kao čvrste materije, čak i na jezerima. Upravo ono što se tada dogodilo je ono što je tim bio zainteresovan da istraži.
Da su strukturirani poput sunđera, uglavnom puni praznog prostora, onda bi jednostavno lebdeli. Ako su, s druge strane, bile čvrste materije, i dalje bi mogle da plutaju u zavisnosti od svog sastava, inače će samo potonuti u dno jezera.
Jedna misteriozna karakteristika titanskih (ako je to čak i reč) jezera koja je otkrivena bile su privremene svetle tačke uočene radarom. Nazvana su „magična ostrva“ jer su izgledala kao samo privremena obeležja.
Tim je otkrio da je jedino verodostojno objašnjenje za zapažanja da čvrsti materijal koji sleti na površinu, i slučajno, u jezera, mora biti porozne prirode dajući mu mogućnost da pluta.