Odluka američkog regulatora, Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA), o privremenom prizemljenju svih aviona tipa Boeing 737 MAX 9 nakon najnovijeg incidenta izazvala je talas reakcija među regulatorima i prevoznicima širom sveta.
CNN izveštava da je kompanija United Airlines takođe otkrila probleme tokom inspekcije svojih Boeinga 737 MAX 9, koje je naredila FAA. Inspekcija je otkrila da na nekim avionima vrata nisu dovoljno dobro pričvršćena, s potrebom za dodatnim zatezanjem šrafova.
Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) podržala je odluku FAA i naglasila da prevoznici iz članica EU ne koriste avione Boeing 737 MAX 9. Britanska uprava za civilno vazduhoplovstvo navela je da u Velikoj Britaniji nisu registrovani avioni na koje se odnosi direktiva FAA, ali će od svih operatera tražiti poštovanje uredbi američkog regulatora kada uđu u britanski vazdušni prostor.
Regulatori iz Kine, Brazila, Kanade, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Indije takođe su izdali izjave u vezi s ovom situacijom, izražavajući svoje stavove o nalogu FAA i delujući u skladu s propisanim merama bezbednosti. Aljaska Airlines je prizemljila sve svoje 65 aviona Boeing 737 MAX 9, dok je United Airlines obustavio letove svojih 26 ovih aviona radi inspekcije.
Iako je Brazil regulator ANAC najavio da će se odluka FAA automatski primenjivati na sve letove u Brazilu, indijska Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (DGCA) saopštila je da su Boeingovi avioni 737 MAX 8 prošli testove, a nijedan indijski prevoznik ne koristi 737 MAX 9.
Ovo je novi izazov za avionsku industriju, a reakcije regulatora i prevoznika ukazuju na povećanu pažnju na bezbednost nakon prethodnih incidenata s modelima Boeinga 737 MAX. Kompanije koje koriste ovaj model, poput United Airlines i Aljaske, suočavaju se s izazovima u upravljanju svojim letovima i održavanjem.