Istraživači na Univerzitetu u Mičigenu Health Rogel Cancer Center identifikovali su mehanizam koji uzrokuje ozbiljne gastrointestinalne probleme kod lečenja raka zasnovanog na imunološkom sistemu.
Takođe su pronašli način da isporuče efekat imunoterapije koji ubija rak bez neželjenih nuspojava.
Nalazi su objavljeni u časopisu Nauka.
„Ovo je dobar primer kako vam razumevanje mehanizma pomaže da razvijete alternativnu terapiju koja je korisnija. Kada identifikujemo mehanizam koji uzrokuje kolitis, mogli bismo da razvijemo načine da prevaziđemo ovaj problem i sprečimo kolitis uz očuvanje antitumorskog efekta. “, rekao je viši autor studije Gabriel Nunez, MD, Paul de Kruif, profesor patologije na medicini u Mičigenu.
Imunoterapija se pojavila kao obećavajući tretman za nekoliko vrsta raka. Ali inhibitori imunoloških kontrolnih tačaka takođe mogu izazvati ozbiljne neželjene efekte, uključujući kolitis, što je zapaljenje u digestivnom traktu.
Kolitis može izazvati ozbiljne gastrointestinalne nelagodnosti, a neki pacijenti će zbog toga prekinuti lečenje raka.
Problem sa kojim su se suočavali istraživači bio je da dok su pacijenti razvijali kolitis, laboratorijski miševi nisu. Dakle, istraživači nisu mogli da prouče šta je izazvalo ovaj neželjeni efekat.
Da bi ovo prevazišli, Rogelov tim, predvođen prvim autorom Bernardom C. Loom, dr. , kreirao je novi model miša, ubrizgavajući mikrobiotu iz divljih uhvaćenih miševa u tradicionalni model miša.
U ovom modelu, miševi su razvili kolitis nakon primene antitela korišćenih za imunoterapiju tumora. Sada su istraživači mogli da prate mehanizam da vide šta je izazvalo ovu reakciju.
U stvari, kolitis se razvio zbog sastava crevne mikrobiote, što je izazvalo hiperaktivaciju imunoloških T ćelija, dok su regulatorne T ćelije koje koče aktivaciju T ćelija izbrisane u crevima.
Ovo se dešavalo u okviru specifičnog domena antitela imunološke kontrolne tačke.
Istraživači su zatim uklonili taj domen, za koji su otkrili da i dalje dovodi do snažnog antitumorskog odgovora, ali bez izazivanja kolitisa.
„Ranije su postojali neki podaci koji su ukazivali na prisustvo određenih bakterija u korelaciji sa odgovorom na terapiju. Ali nije dokazano da je mikrobiota ključna za razvoj kolitisa. Ovaj rad po prvi put pokazuje da je mikrobiota neophodna za razvoj kolitisa sa imunološke kontrolne tačke. inhibicija“, rekao je Nunjez.
Da bi pratili ono što su videli kod miševa, istraživači su ponovo analizirali ranije prijavljene podatke iz studija o ljudskim ćelijama pacijenata lečenih antitelima imunološke kontrolne tačke, što je pojačalo ulogu regulatornih T ćelija u izazivanju kolitisa.
Antitelo koje su koristili za zaustavljanje kolitisa razvila je kompanija Takeda Pharmaceuticals.
Rogelov tim planira dodatne studije kako bi dalje razumeo mehanizme koji izazivaju kolitis i traži kliničke partnere da prenesu ovo znanje u kliničko ispitivanje.