Indijska misija za posmatranje Sunca u subotu je ušla u orbitu Sunca nakon četvoromesečnog putovanja, što je najnoviji uspeh za ambicije istraživanja svemira najmnogoljudnije nacije na svetu.
Misija Aditia-L1 je pokrenuta u septembru i nosi niz instrumenata za merenje i posmatranje najudaljenijih slojeva Sunca.
Indijski ministar nauke i tehnologije Jitendra Sing rekao je na društvenim mrežama da je sonda stigla do svoje konačne orbite „da bi otkrila misterije veze Sunca i Zemlje“.
Sjedinjene Države i Evropska svemirska agencija poslale su brojne sonde u centar Sunčevog sistema, počevši od NASA-inog programa Pioneer 1960-ih.
Japan i Kina su lansirali sopstvene misije solarne opservatorije u Zemljinu orbitu.
Ali najnovija misija Indijske organizacije za istraživanje svemira je prva misija bilo koje azijske nacije koja je postavljena u orbitu oko Sunca.
Premijer Narendra Modi je to pozdravio kao još jednu „okretnicu“ u svemirskom programu zemlje.
„To je svedočanstvo nemilosrdne posvećenosti naših naučnika“, rekao je on na društvenim mrežama.
„Nastavićemo da težimo novim granicama nauke za dobrobit čovečanstva.
Aditia, koji je dobio ime po hinduističkom božanstvu Sunca, prešao je 1,5 miliona kilometara (932.000 milja) od Zemlje — još uvek samo jedan procenat udaljenosti između matične planete čovečanstva i zvezde u centru našeg Sunčevog sistema.
Sada je u tački gde se gravitacione sile oba nebeska tela poništavaju, dozvoljavajući mu da ostane u stabilnoj orbiti oko Sunca.
Orbiter, koji je navodno koštao 48 miliona dolara, proučavaće izbacivanje koronalne mase, periodični fenomen koji vidi ogromna pražnjenja plazme i magnetne energije iz Sunčeve atmosfere.
Ovi rafali su toliko moćni da mogu doći do Zemlje i potencijalno poremetiti rad satelita.
Misija takođe ima za cilj da rasvetli dinamiku nekoliko drugih solarnih fenomena snimanjem i merenjem čestica u gornjoj atmosferi Sunca.
Indija ima relativno niskobudžetni svemirski program, ali koji je znatno porastao u veličini i zamahu od kada je prvi put poslala sondu u orbitu Meseca 2008.
U avgustu prošle godine, Indija je postala prva zemlja koja je spustila letelicu bez posade u blizini uglavnom neistraženog južnog pola Meseca i tek četvrta nacija koja je sletela na Mesec.
Indija je postala prva azijska nacija koja je postavila letelicu u orbitu oko Marsa 2014. godine, a planirano je da lansira trodnevnu misiju sa posadom u Zemljinu orbitu kasnije ove godine.
Takođe planira zajedničku misiju sa Japanom za slanje još jedne sonde na Mesec do 2025. i orbitalnu misiju na Veneru u naredne dve godine.