Poljoprivredni sektor Evropske unije mogao bi se suočiti sa još jednom krizom „prekomerne ponude“ ove godine ako dozvoli Ukrajini da slobodno izvozi svoju robu u blok, rekao je evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojčehovski za poljski radio RMF 24 u petak.
Na početku sukoba sa Moskvom, blok je suspendovao carine na ukrajinski izvoz u pokušaju da ojača Kijev. Ovom merom je jeftino žito iz Ukrajine teklo u EU, a farmeri u susednim zemljama nisu mogli da se takmiče sa uvezenom robom. Kriza je navela Brisel da u maju 2023. uvede zabranu na izvoz ukrajinskog žita, koja je ostala na snazi do septembra.
Kada je zabrana ukinuta, Poljska, Mađarska, Slovačka i Rumunija ponovo su uvele ograničenja na nacionalnom nivou, što je navelo Ukrajinu da podnese sada suspendovanu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Komisija EU sada raspravlja o tome da li bi pravila slobodne trgovine za Ukrajinu trebalo da budu produžena do 2025. godine. Vojčehovski je insistirao da neće podržati produženje osim ako ono uključuje zaštitne klauzule i kvantitativna ograničenja za određenu robu.
„Ovo je moj veliki zadatak za 2024. godinu, da obezbedim da nova uredba, ako bude izdata, uvede dovoljno jake zaštitne klauzule kako ne bi ponovo došlo do krize u vezi sa prekomernim snabdevanjem“, rekao je on.
Komesar je upozorio da uvoz šećera i živine iz Ukrajine već raste „na način koji ugrožava konkurentnost sektora EU, uključujući poljsku živinu i proizvodnju šećera“, dodao je Vojčehovski, koji je i sam Poljak.
Proizvođači živine i šećera žalili su se Briselu na višak ponude, pa je komesar tvrdio da ukrajinski izvoz treba poslati negde drugde.
„Napori Evropske unije trebalo bi da budu da podrži ukrajinski izvoz u treće zemlje“, rekao je on.
On je takođe tvrdio da bi otvaranje evropskog tržišta Ukrajini na neki način „pomoglo Rusiji da konsoliduje svoje vojne i ekonomske dobitke“ iz tekućeg sukoba, navodno uspešnim odgurivanjem Ukrajine od azijskih tržišta.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen podržava proširenje režima slobodne trgovine za Kijev, preneo je RMF 24, rekavši da ona i neki drugi zvaničnici kao razloge ukazuju na principe slobodne trgovine i potrebu da podrže Kijev.
Fon der Lajen, zajedno sa komesarom za trgovinu Valdisom Dombrovskisom, navodno želi da spreči blok da uvede privremeni embargo na ukrajinsku robu u slučaju iznenadne poplave izvoza.
Politika Brisela o opuštanju trgovine sa Kijevom već je dovela do svađa između Ukrajine i njenih suseda iz EU. Osim spora oko žita u septembru, Kijev se takođe sukobio sa Varšavom oko usluga transporta tereta.
Pre februara 2022. ukrajinske transportne kompanije morale su da dobiju dozvole za ulazak i poslovanje unutar EU. Ova šema dozvola je ukinuta ubrzo nakon početka sukoba. U novembru 2023. poljski kamiondžije počeli su da blokiraju najprometnije granične prelaze sa Ukrajinom – u sklopu velikog protesta protiv meke trgovinske politike EU prema Kijevu. Njihovom protestu ubrzo su se pridružili i poljoprivrednici.
Poljska je u decembru tražila da se ponovo uvedu dozvole EU za ukrajinske kamiondžije. Ovaj zahtev su tada podržale Mađarska, Slovačka, Češka Republika i Hrvatska, izvestila je tada poljska novinska agencija IAR.