Britanska antimonarhistička grupa „Republika“ prijavila je policiji vojvodu od Jorka princa Endrua. Metropoliten policija: Nema istrage. Princ Endru se u objavljenim dokumentima sa suđenja Džefriju Epstajnu pominje čak 69 puta.
Predsednik izvršnog odbora te organizacije Grejem Smit ističe da do danas nije bilo ozbiljnije krivične istrage, niti policijskog ispitivanja kako optuženog vojvode od Jorka, tako ni svedoka, kao ni jasnog opravdanja za nepreduzimanje bilo kakve akcije.
„Pozivam Metropoliten policiju da ponovo otvori taj dosije. Pozivam poslanike da pokrenu debatu o toj aferi u parlamentu. Pozivam Čarlsa da se obrati javnosti i odgovara na pitanja novinara kako bi odgovorio na te optužbe i ocenio kako se one odražavaju na monarhiju“, rekao je predstavnik male republikanske organizacije, koja je zvanično zatražila da policija pokrene istragu protiv brata kralja Čarlsa Trećeg.
Smit naglašava da su očekivanja njegove orgazicacije opravdana, jer je, kako navodi, u vreme navodnih seksualnih odnosa sa maloletnicama, vojvoda od Jorka bio aktivan član kraljevske kuće Vindzora, ali i vladin ambasador za trgovinu.
Policija je za sada zvanično odgovorila samo da je „primila k znanju“ sadržaj dokumenata sa suđenja Džefriju Epstajnu, te da će istražiti svako novo saznanje ili informaciju.
Međutim, portpatrol Metropoliten policije naglašava da nikakava istraga nije pokrenuta.
Metropoliten policija prethodno se oglasila u avgustu 2022. godine, istakavši da stoji pri odluci iz 2015. godine da ne istražuje navode Virdžinije Đufri da ju je Džefri Epstajn podvodio u Londonu dok je bila maloletna.
Međutim, u nedavno objavljenim američkim sudskim spisima, princ Endru pominje se čak šezdeset devet puta.
To neminovno pokreće ne samo pitanje šta će preduzeti britanska policija, već i šta će učiniti sam kralj Čarls.
Što se policije tiče, dosadašnja, barem zvanična, prepreka istrazi je činjenica da se zakon u SAD i Britaniji različito definiše maloletnost kada je reč o saglasnom stupanju u seksualne odnose.
U Americi se svaka osoba mlađa od osamnaest godina smatra zakonski nesposobnom da dâ takvu saglasnost, te se svaki vid seksualnog odnosa sa maloletnom osobom pravno klasifikuje kao pedofilija.
U Britaniji, ta starosna granica je šesnaest godina, te je stupanje u seksualne odnose sa Vidžinijom Đufri potpuno legalno sa jedne, a protivzakonito sa druge strane Atlantskog okeana.
Bez obzira na to, pritisak u javnosti raste, pogotovo što su građani u Britaniji izuzetno nezadovoljni radom organa reda.
Lider Laburističke stranke ser Kir Starmer je, kao bivši državni tužilac, upitan u jutranjem programu radija El-Bi-Si kako komentariše zahtev organizacije „Republika“.
Naglasivši da ne zna detalje sudskih dokumenata iz slučaja „Epstajn“, Starmer je pozvao policiju da „postupi po svakoj prijavi“.
„Moramo da krenemo od žrtava i vidimo kakve su sve optužbe iznete“, kaže Starmer.
Kralj Čarls Treći sa druge strane već mesecima pokušava da princa Endrua iseli iz Kraljevske lože, velikog imanja u Vindzoru, u mnogo skromniju kuću Frogmor, koju su nekada koristili princ Hari i Megan Markl.
Međutim, princ Endru se do sada opirao preseljenju, pa je čak i obezbedio novac za podrobno renoviranje oronulog istorijskog zdanja u kojem živi.
Vrh kuće Vindzora već duže balansira između delimičnog i ponekad potpunog distanciranja od princa Endrua i toplih porodičnih odnosa sa njegovim kćerkama i bivšom suprugom Sarom Ferguson.