Uprava za hranu i lekove u petak je otvorila put za prvi plan Floride da uvozi lekove na recept iz Kanade po nižim cenama, što je dugo traženi pristup pristupanju jeftinijim lekovima koji prati decenije frustracije sa Cene lekova u SAD.
Republikanski guverner Ron DeSantis potpisao je plan kao zakon 2019. godine, ali je zahtevao federalni pregled i odobrenje od strane FDA, koja kontroliše uvoz lekova na recept.
Demokratski predsednik Džo Bajden podržao je takve programe kao način za snižavanje cena, potpisavši izvršnu naredbu 2021. kojom je FDA naložena da radi sa državama na uvozu.
Promena politike predstavljala je seizmičku promenu nakon decenija lobiranja farmaceutske industrije, koja je rekla da će uvoz izložiti pacijente u SAD rizicima od falsifikovanih ili falsifikovanih lekova. FDA je takođe ranije upozorila na poteškoće u obezbeđivanju bezbednosti lekova koji potiču izvan SAD.
Ali politika se promenila poslednjih godina, sa obe strane — uključujući bivšeg predsednika Donalda Trampa — udvostručujući pristup uvozu.
FDA je saopštila da će program Floride biti odobren na dve godine. Prema saveznim zahtevima, državni zvaničnici moraju testirati lekove kako bi se uverili da su autentični i ponovo ih označiti tako da budu u skladu sa standardima SAD.
Zdravstveno odeljenje Floride takođe mora da dostavi tromesečni izveštaj FDA o vrstama uvezenih lekova, uštedi troškova i svim potencijalnim problemima bezbednosti i kvaliteta.
„Ovi predlozi moraju da pokažu da bi programi rezultirali značajnim uštedama potrošača bez dodavanja rizika od izlaganja nebezbednim ili neefikasnim lekovima“, rekao je komesar FDA dr Robert Kalif u saopštenju.
Mnogi ljudi već kupuju bar neke od svojih lekova u apotekama u Kanadi ili Meksiku, iako je tehnički nezakonito da ih uvoze.
Rad na omogućavanju državnog uvoza počeo je za vreme Trampa, nemilosrdnog kritičara cena u industriji.
Prema važećim propisima, države mogu da uvoze određene lekove preko apoteka i veletrgovaca. DeSantis je ranije procenio da bi poreski obveznici mogli da uštede do 150 miliona dolara godišnje u okviru programa.
Predlog države uključuje brojne klase lekova, uključujući lekove za astmu; hronična opstruktivna bolest pluća ili HOBP; dijabetes; HIV i AIDS; i mentalne bolesti.
Lekovi bi bili samo za određene ljude, uključujući usvojenu decu, zatvorenike, određene starije pacijente i – na kraju – primaoce Medicaid-a.
Kao i većina razvijenih zemalja, Kanada postavlja ograničenja na cene koje proizvođači lekova mogu da naplate ako žele da uđu na tržište. Tamošnji zdravstveni zvaničnici su ranije sugerisali da je tržište lekova na recept u njihovoj zemlji premalo da bi imalo stvarni uticaj na cene u SAD.
SAD već dugo imaju najviše cene lekova na recept na svetu, a u suštini nema vladinih ograničenja o tome šta kompanije mogu da naplaćuju. Tek 2022. godine Kongres je usvojio zakon koji dozvoljava saveznoj vladi da pregovara o cenama za mali broj lekova koje koriste starije osobe u programu Medicare. Prvi takvi pregovori trebalo bi da se održe kasnije ove godine.
Odeljenje za zdravlje i nauku Associated Press dobija podršku od grupe za nauku i obrazovanje Medicinskog instituta Hauard Hjuz. AP je isključivo odgovoran za sav sadržaj.