Kliničko ispitivanje faze II za vakcinu protiv raka kože dalo je veoma obećavajuće rezultate kao deo inovativnog tretmana raka RNK putem mesindžera kako bi se pokazala značajna efikasnost.
Vakcina koju je razvila Moderna, dizajnirana je da radi zajedno sa drugim imunoterapijskim tretmanom pod nazivom KEITRUDA, koji takođe pomaže telu u borbi protiv raka.
KEITRUDA je u vlasništvu Merck-a (poznatog i kao MSD), a tekuće kliničko ispitivanje je saradnja između obe farmaceutske kompanije u lečenju pacijenata kojima je izrezan melanom visokog rizika.
U poređenju sa KEITRUDA-om samostalno, početni podaci pokazuju da oba leka u kombinaciji smanjuju rizik od recidiva ili smrti u naredne tri godine za 49 odsto.
U međuvremenu, rizik od širenja ili fatalnog karcinoma smanjen je za 62 procenta u poređenju sa KEITRUDA-om samostalno.
Kajl Holen, stariji potpredsednik Moderne, kaže u nedavnom saopštenju za javnost da je veoma uzbuđen što vidi „tako snažnu kliničku korist“.
To je prva terapija koja sama po sebi pokazuje značajnu korist u odnosu na KEITRUDA.
„Posvećeni smo unapređenju istraživanja inovativnih modaliteta u ranijim stadijumima raka, gde možemo da ostvarimo najznačajniji uticaj na pacijente, kombinujući Merckovu stručnost u imuno-onkologiji sa Moderninom inovativnom mRNA tehnologijom“, kaže Marjorie Green, viša potpredsednica u Merck Research Laboratories.
Modernina tehnologija je ono što leži u osnovi vakcine kompanije protiv COVID-19. Messenger RNA (mRNA) može lako da uđe u ćelije i pruži uputstva za određene proteine koji pomažu u borbi protiv patogena.
Naučnici iz Moderne objašnjavaju da sada koriste ovaj koncept da „upregnu imuni sistem tela da identifikuje i ubije ćelije raka na isti način na koji imuni sistem identifikuje i cilja infekcije“.
mRNA vakcina dizajnirana za stadijum III i IV melanom naziva se mRNA-4157 (ili V940). Sastoji se od sintetičkog koda iRNK koji drži ključ za proizvodnju do 34 antigena, koji treniraju i aktiviraju antitumorski imuni odgovor pacijenta.
KEITRUDA, u međuvremenu, deluje tako što povećava sposobnost imunog sistema da otkrije i bori se protiv tumorskih ćelija.
U kliničko ispitivanje faze IIb na oba leka uključeno je 157 pacijenata kojima je hirurški uklonjen melanom visokog rizika. Pacijentima je davan ili kombinovani tretman ili KEITRUDA samostalno jednom svake tri nedelje tokom otprilike godinu dana.
Neželjeni efekti kombinovanog tretmana nisu se previše razlikovali od KEITRUDA samog. Najčešći simptomi, koji su uticali na otprilike 50 procenata pacijenata, uključivali su umor, bol na mestu injekcije i zimicu.
Kombinovani tretman se pokazao toliko efikasnim, američka administracija za hranu i lekove i Evropska agencija za lekove su se složile da ubrzaju lek za buduće odobrenje. Vremenski okvir tog odobrenja je nejasan, ali naučnici već kreću sa kliničkim ispitivanjem faze III. To bi trebalo da da rezultate do 2029 .
Moderna nije jedina kompanija koja radi na specijalizovanim mRNA vakcinama za rak. Pfizer ima slične ciljeve, a BioNTech je nedavno došao na naslovnice zbog svog razvoja personalizovane mRNA vakcine za rak pankreasa.
Do danas, američka FDA je odobrila samo jednu vakcinu protiv raka za rak prostate i ona postiže samo minimalne koristi za preživljavanje.
Budućnost ove tehnologije ostaje neizvesna, ali puna nade.