Bivši predsednik Gvatemale Oto Perez Molina pušten je iz zatvora — prvi put od ostavke i hapšenja 2015. godine — nakon što je dao kauciju od više od 10,3 miliona dolara kuetzalesa (1,3 miliona dolara), prema njegovom advokatu.
Perez Molina je u decembru 2022. osuđen i osuđen na 16 godina zatvora zbog šeme podmićivanja poznatog kao „La Linea“ ili „Linija“. Ali u okviru višestepenog procesa izricanja kazne u Gvatemali, on je uložio žalbu i kazna još nije potvrđena, što ga čini kvalifikovanim za kauciju. Pušten je u sredu uveče.
„Podneli smo ovu alternativnu meru koja je već bila odobrena unapred“, rekao je Sezar Kalderon, advokat Peresa Moline.
Postavljena garancija omogućila je bivšem predsedniku da se vrati na slobodu dok se žalba razmatra. Nije mu dozvoljeno da napusti Gvatemalu i mora da se javlja kod tužioca svakih 30 dana.
Perez Molina je takođe osuđen na osam godina zatvora u septembru nakon što se izjasnio krivim po optužbama za prevaru, pranje novca i mito u odvojenom slučaju tokom njegove administracije. Ali sudija je presudio da je ta kazna zamenljiva plaćanjem, što je Perez Molina učinio u novembru.
Perez Molina je podneo ostavku 2015. godine nakon masovnih protesta podstaknutih optužbama za korupciju. Njegova potpredsednica Roksana Baldeti takođe je osuđena zbog optužbi za korupciju.
Peres Molina i Baldeti su bili u pritvoru pod optužbom da su dozvolili i koristili šemu carinskog korupcija poznatog kao „La Linea“. Šema je uključivala zaveru za prevaru države dozvoljavajući preduzećima da izbegavaju uvozne dažbine u zamenu za mito.
Oko 30 drugih, uključujući carinske službenike i poslovne ljude, bilo je umešano u slučaj, koji je uključivao oko milion dolara mita i 2 miliona dolara izgubljenog prihoda za vladu.
Tužilaštvo Peresa Moline bilo je vrhunac u naporima Gvatemale da se bori protiv sistemske korupcije, uz pomoć antikorupcijske misije koju podržavaju Ujedinjene nacije, poznate po španskim inicijalima CICIG.
Ali CICIG je kasnije izbacio tadašnji predsednik Džimi Morales i veliki deo njegovog rada u saradnji sa gvatemalskim antikorupcijskim tužiocima je naknadno poništen poslednjih godina.
Novoizabrani predsednik Bernardo Arevalo, koji bi trebalo da preuzme dužnost 14. januara, obećao je da će vratiti mnoge antikorupcijske tužioce i sudije koji su bili primorani da pobegnu iz zemlje.