Prinosi meda u SAD opadaju od 1990-ih, a proizvođači meda i naučnici nisu sigurni zašto, ali nova studija istraživača Penn State otkrila je tragove u misteriji nestalog meda.
Koristeći pet decenija podataka iz celog SAD, istraživači su analizirali potencijalne faktore i mehanizme koji bi mogli da utiču na broj cvetova koji raste u različitim regionima – i, shodno tome, na količinu meda koju proizvode pčele.
Studija, nedavno objavljena u časopisu Environmental Research Letters, otkrila je da su promene u prinosu meda tokom vremena povezane sa primenom herbicida i korišćenjem zemljišta, kao što je manji broj programa za očuvanje zemljišta koji podržavaju oprašivače. Godišnje vremenske anomalije takođe su doprinele promeni prinosa.
Podaci, izvučeni iz nekoliko baza podataka otvorenog koda, uključujući one kojima upravlja Nacionalna poljoprivredna služba za statistiku Sjedinjenih Država (USDA) i Agencija za poljoprivredne usluge USDA, uključivali su informacije kao što su prosečan prinos meda po pčelinjem društvu, korišćenje zemljišta, upotreba herbicida , klima, vremenske anomalije i produktivnost zemljišta u kontinentalnom delu Sjedinjenih Država.
Sve u svemu, istraživači su otkrili da su klimatski uslovi i produktivnost zemljišta – sposobnost zemljišta da podrži useve na osnovu svojih fizičkih, hemijskih i bioloških svojstava – bili neki od najvažnijih faktora u proceni prinosa meda. Države u toplim i hladnim regionima davale su veće prinose meda kada su imale produktivno zemljište.
Eko-regionalni uslovi zemljišta i klime postavljaju osnovne nivoe proizvodnje meda, dok su promene u korišćenju zemljišta, upotrebi herbicida i vremenskim prilikama uticale na to koliko se proizvodi u datoj godini, rezimirali su istraživači.
Gabriela Kuinlan, vodeći autor studije i postdoktorski saradnik Nacionalne naučne fondacije (NSF) na Odeljenju za entomologiju i Centru za istraživanje oprašivača Penn State, rekla je da je bila inspirisana da sprovede studiju nakon što je prisustvovala sastancima i konferencijama pčelara i više puta slušala isti komentar: Ne možete da pravite med kao nekada.
Prema Kvinlanu, klima je postala sve više vezana za prinos meda u podacima nakon 1992. godine.
„Nejasno je kako će klimatske promene nastaviti da utiču na proizvodnju meda, ali naši nalazi mogu pomoći da se predvidi ove promene“, rekao je Kvinlan. „Na primer, resursi oprašivača mogu opasti u Velikim ravnicama kako se klima zagreva i postaje umerenija, dok se resursi mogu povećati u srednjem Atlantiku kako uslovi postaju topliji.
Koautorka rada Christina Grozinger, Publius Vergilius Maro, profesor entomologije i direktor Centra za istraživanje oprašivača, rekla je da iako su naučnici ranije znali da mnogi faktori utiču na obilje cvetnih biljaka i proizvodnju cveća, prethodne studije su sprovedene u samo jednom regionu Sjedinjene Američke Države.
„Ono što je zaista jedinstveno u ovoj studiji je to što smo uspeli da iskoristimo 50 godina podataka iz celog kontinentalnog dela SAD“, rekla je ona. „Ovo nam je omogućilo da zaista istražimo ulogu tla, eko-regionalne klimatske uslove, godišnje vremenske varijacije, korišćenje zemljišta i prakse upravljanja zemljištem na dostupnost nektara za pčele i druge oprašivače.
Jedan od najvećih stresora za oprašivače je nedostatak cveća koji bi obezbedio dovoljno polena i nektara za hranu, prema istraživačima. Budući da različiti regioni mogu da podrže različite cvetne biljke u zavisnosti od klime i karakteristika tla, rekli su da raste interesovanje za identifikaciju regiona i predela sa dovoljno cveća kako bi bili prihvatljivi za pčele.
„Mnogo faktora utiče na proizvodnju meda, ali glavni je dostupnost cveća“, rekla je ona. „Pčele su zaista dobri sakupljači hrane, sakupljaju nektar sa raznih cvetnih biljaka i pretvaraju taj nektar u med. Zanimalo me je da ako pčelari vide manje meda, da li to znači da ima manje cvetnih resursa dostupnih oprašivačima u celini? I ako jeste , koji faktori životne sredine su izazvali ovu promenu?“
Za Kvinlan, jedno od najuzbudljivijih otkrića je važnost produktivnosti tla, za koju je rekla da je nedovoljno istražen faktor u analizi koliko su različiti pejzaži pogodni za oprašivače. Dok su mnoge studije ispitivale važnost hranljivih materija u tlu, manje se radilo na tome kako karakteristike tla kao što su temperatura, tekstura, struktura – svojstva koja pomažu u određivanju produktivnosti – utiču na resurse oprašivača.
Istraživači su takođe otkrili da smanjenje površine sojinog zemljišta i povećanje zemljišta Programa za očuvanje rezervi, nacionalnog programa očuvanja za koji se pokazalo da podržava oprašivače, rezultiralo je pozitivnim efektima na prinose meda.
Stope primene herbicida su takođe bile važne u predviđanju prinosa meda, potencijalno zato što uklanjanje cvetajućih korova može smanjiti hranljive izvore dostupne pčelama.
„Naši nalazi pružaju dragocene uvide koji se mogu primeniti za poboljšanje modela i dizajn eksperimenata kako bi se omogućilo pčelarima da predvide prinose meda, uzgajivačima da razumeju usluge oprašivanja, a menadžerima zemljišta da podrže zajednice biljaka i oprašivača i usluge ekosistema“, rekao je Kvinlan.
Da biste saznali više o korišćenju zemljišta, cvetnim resursima i vremenu u određenim oblastima, posetite alatku Beescape na veb stranici Centra za istraživanje oprašivača.