Na oko 3.300 metara ispod površine kod obale Aljaske, gde topla sunčeva svetlost nikada ne prodire, podvodno vozilo NOAA Ocean Ekploration na daljinu naišlo je na čudnu, zlatnu kuglu.
Bio je „čvrsto pričvršćen“ za stenu prošaranu belim sunđerima, prečnika oko 10 centimetara sa rupom na jednoj strani.
Nije bilo sasvim jasno šta bi to misteriozna kugla mogla biti. Prve sugestije istraživača koji su vodili prenos uživo ronjenja uključivali su omotač jaja od misteriozne vrste, mrtvi sunđer ili koral.
„Ne znam šta da radim o tome“, rekao je jedan od istraživača na lajvstrimu prošle godine.
„Definitivno ima veliku staru rupu u sebi, tako da je nešto ili pokušalo da uđe ili pokuša da izađe“, spekuliše drugi.
„Samo se nadam da kada ga probodemo, nešto neće izaći na videlo“, rekao je jedan istraživač. „To je kao početak horor filma.“
Kakav god da je to duboki užas, možda će morati još da raste. Kako je objavljeno u The Guardianu, hipoteza koju favorizuju naučnici misli da se nešto možda izleglo iz zlatnog slučaja. Nešto nije baš malo.
„Idemo sa jajetom zbog teksture. Deluje mesnato i nema nikakvu očiglednu anatomiju. Ima rupu u sebi koja sugeriše da je nešto ušlo ili izašlo. Ali ne liči na bilo koje jaje To sam ikada video“, rekao je za list dubokomorski ekolog Keri Hauel sa Univerziteta Plimut u Velikoj Britaniji.
„Ako je u pitanju jaje, zaista je interesantno pitanje čije je jaje. Prilično je veliko. To nije malo riblje jaje. To je velika stvar.“
Koristeći robotsku ruku, istraživači su nežno gurnuli objekat, utvrdivši da je prilično mekan, pre nego što su ga sakupili usisom za dalje proučavanje. Biće sprovedena DNK analiza kako bi se odredio organizam odgovoran za njegovo stvaranje.
Činjenica da je ‘jaje’ bilo samo po sebi je skoro jednako intrigantna kao i njegova veličina. Tipično, oviparne životinje polažu jaja u kandžama.
Dakle, ako je predmet jaje, postoji nešto neobično u tome. Što je zaista divno: šta god da je, kugla ima nešto novo da nam kaže o dubokom okeanu i raznovrsnom životu koji u njemu napreduje.
Mnogo toga se dešava u negostoljubivim okeanskim dubinama koje još uvek ne razumemo. Slabi pritisci i temperature smrzavanja samo su dva faktora koji su sprečili čovečanstvo da istražuje naširoko. Međutim, sa daljinskim upravljanjem vozila koja deluju kao proksi, okean postepeno otkriva svoje tajne. Uključujući kako se misteriozne vrste dubokog okeana razmnožavaju.
„Nije li duboko more tako divno čudno?“ rekao je koordinator istraživanja Sam Candio iz NOAA Ocean Ekploration.
„Iako smo uspeli da sakupimo ‘zlatnu kuglu’ i donesemo je na brod, još uvek ne možemo da je identifikujemo osim činjenice da je biološkog porekla. Verovatno nećemo saznati više dok ne budemo u mogućnosti da dobijemo u laboratorijsko okruženje gde možemo da nastavimo da izvlačimo iz kolektivne ekspertize naučne zajednice sa sofisticiranijim alatima nego što smo u mogućnosti da održavamo na brodu.
„Iako je pomalo ponižavajuće što smo zapanjeni ovim otkrićem, ono služi kao podsetnik koliko malo znamo o sopstvenoj planeti i koliko je ostalo da naučimo i cenimo o našem okeanu.“