Rano jutros, pretnje bombom poslate zvaničnicima u nekoliko američkih saveznih država stvorile su privremeni haos u vladinim krugovima, izazivajući evakuaciju u nekoliko državnih prestonica. Međutim, brza reakcija saveznih zvaničnika odbacila je ove pretnje kao prevaru, a eksploziv nije pronađen ni na jednom od meta.
Ove pretnje usledile su nakon niza lažnih izveštaja o pucnjavi u domovima javnih zvaničnika tokom poslednjih nekoliko dana. Države poput Konektikata, Džordžije, Havaja, Kentakija, Mejna, Mičigana, Minesote, Misisipija i Montane među su onima koje su morale evakuisati državne kancelarije ili zgrade kako bi proverile bezbednost.
Federalni istražitelji, predstavljeni FBI-jem, saopštili su da su svesni brojnih pretnji lažnim bombama upućenih ka zgradama državnih Kapitola, ali da trenutno nemaju „informacije koje bi ukazivale na konkretnu i verodostojnu pretnju“. Biro je najavio saradnju sa državnim, lokalnim i saveznim organima kako bi prikupili, razmenili i delovali na osnovu dostupnih informacija.
„FBI veoma ozbiljno shvata pretnje prevarama jer dovode u opasnost nevine ljude“, naglašeno je u saopštenju.
U međuvremenu, guverner Kentakija, Andi Beshear, obavestio je javnost da je Kapitol bio evakuisan zbog pretnje koju je primila kancelarija državnog sekretara. Dok su poslanici bili odsutni zbog etičke obuke, portparolka državnog sekretara Mišon Lindstrom izjavila je da su prijave nekih kandidata poremećene.
Jedna od pretnji stigla je u obliku „masovnog mejla“ koji je upozoravao na više eksploziva sa planiranim detonacijama za nekoliko sati.
U Misisipiju, Kapitol je zatvoren drugog dana zakonodavne sednice, dok je državni Senat odložio svoj jutarnji sastanak. Državna zgrada je evakuisana, a psi obučeni za detekciju bombi su pregledavali prostor pre nego što je dat zeleno svetlo za ponovno otvaranje.
„Ovo je istraga koja je u toku i nema dalje pretnje za Kapitol ili okolne zgrade“, izjavio je Bejli Martin, portparol Odeljenja za javnu bezbednost Misisipija.
Iako su zatvaranja bila kratka, a poremećaji minimalni u većini država, incidenat je podstakao ozbiljne bezbednosne procene širom zemlje.
U Minesoti, usmene rasprave na državnom Vrhovnom sudu unutar Kapitola bile su privremeno prekinute, ali su kasnije premeštene u druge sudnice Sudskog centra Minesote, prema rečima portparola Kajla Kristofersona.
Nekoliko javnih funkcionera postalo je meta takozvanih „svatting“ poziva tokom poslednjih dana. Republikanska američka predstavnica Mardžori Tejlor Grin iz Džordžije bila je meta lažnog poziva hitne pomoći na Božić ujutru. Državna sekretarka Mejna, Šena Belovs, doživela je pokušaj „ubistva“ dan nakon što je uklonila bivšeg predsednika Donalda Trampa sa predsedničkih izbora u državi, odluka na koju se Tramp žalio.
Ovi incidenti predstavljaju samo deo sveprisutnih izazova s kojima se suočavaju javni zvaničnici, naglašavajući potrebu za dodatnim merama bezbednosti u cilju zaštite integriteta i bezbednosti nosilaca javnih funkcija.