Prva delimična transplantacija srca na svetu postigla je ono čemu su istraživači proveli više od godinu dana u nadi – funkcionalni zalisci i arterije koje rastu zajedno sa mladim pacijentom, kao što je pretpostavio pionirski tim koji stoji iza procedure u Duke Health-u.
Zahvat je obavljen u proleće 2022. godine kod bebe kojoj je bila potrebna zamena srčanih zalistaka. Prethodni standard nege – korišćenje ventila koji su bili neživi – ne bi rastao zajedno sa detetom, što je zahtevalo čestu zamenu, što je podrazumevalo hirurške procedure koje nose stopu smrtnosti od 50%.
Studija koju su vodili lekari Duke Health-a, koja se pojavila na mreži 2. januara u časopisu Američkog medicinskog udruženja (JAMA), otkrila je da je novi način nabavke zalistaka korišćen tokom delimične transplantacije srca doveo do dva dobro funkcionišuća zalistka i arterija koja su rastu u dogovoru sa detetom kao da su rodne posude.
„Ova publikacija je dokaz da ova tehnologija funkcioniše, da ova ideja funkcioniše i da se može koristiti za pomoć drugoj deci“, rekao je dr Džozef V. Turek, prvi autor studije i Dukeov šef pedijatrijske kardiohirurgije, koji je vodio orijentirni postupak.
Studija je takođe otkrila da procedura zahteva oko četvrtinu količine imunosupresivnih lekova nego potpuna transplantacija srca, potencijalno spašavajući pacijente od štetnih neželjenih efekata koji bi se mogli pogoršati decenijama.
Turek je rekao da je inovacija utrla put za transplantaciju domino srca, gde jedno srce može spasiti dva života. Tokom transplantacije domino srca, pacijent koji ima zdrave zaliske, ali mu je potreban jači srčani mišić dobija punu transplantaciju srca; njihovi zdravi zalisci se zatim doniraju drugom pacijentu kome je potrebna, stvarajući domino efekat.
„Mogli biste potencijalno udvostručiti broj srca koja se koriste za dobrobit dece sa srčanim oboljenjima“, rekao je Turek. „Od svih srca koja su donirana, otprilike polovina ispunjava kriterijume da se dalje koristi za punu transplantaciju, ali verujemo da postoji jednak broj srca koja bi se mogla koristiti za zaliske.“
„Ako donirana srca koja nisu bila stavljena na upotrebu uvedete u lanac snabdevanja i dodate zaliske od transplantacija domino srca, to može da napravi značajnu promenu“, rekao je Turek.
Procedura delimične transplantacije srca obavljena je 13 puta u četiri centra širom sveta, uključujući devet u Djuku, od kojih je nekoliko bilo transplantacija domino srca.
Turek je rekao da bi dovođenje ove inovacije u kliničko ispitivanje bio sledeći korak ka postizanju obima u procedurama koje bi u velikoj meri promenile dostupnost srca.
„Ova inovacija mnogo doprinosi celoj donatorskoj zajednici“, rekao je Turek, „jer tretira više dece, a istovremeno poštuje želje nesebičnih roditelja donatora koji su dali vrhunski poklon. Omogućava im da ponude nadu drugom detetu u proces.“