Francuska vlada je zatvorila svoju ambasadu u Nigeru „do daljnjeg“, saopštilo je u utorak ministarstvo spoljnih poslova, žaleći se na „ozbiljne prepreke“ koje je sprečavaju da obavlja svoje diplomatske dužnosti u bivšoj koloniji.
Grupa oficira nigerijske vojske zbacila je predsednika Mohameda Bazuma krajem jula, optužujući ga za neuspeh u ratu protiv islamističkih terorista u Sahelu. U roku od nekoliko nedelja, nova vlada u Nijameju proglasila je francuskog ambasadora personom non grata i zahtevala povlačenje francuskih trupa. Ambasador Silvain Itte je prvobitno odbio da ode, uz obrazloženje da vojna vlada nije legitimna, ali je na kraju otišao krajem septembra.
„Ambasada će nastaviti svoje aktivnosti iz Pariza“, navodi se u saopštenju ministarstva u utorak. „Konkretno, održaće vezu sa francuskim državljanima prisutnim na licu mesta, kao i sa nevladinim organizacijama koje rade u humanitarnom sektoru, koje nastavljamo da finansiramo, za direktnu korist najugroženijeg stanovništva.
Novi vladari Nigera preduzeli su još nekoliko akcija da prekinu veze sa Parizom od preuzimanja vlasti. Krajem decembra obustavili su svu saradnju sa Međunarodnom organizacijom frankofonih nacija (OIF) sa sedištem u Parizu, tvrdeći da je to samo francusko političko oruđe, dok su nacije na kontinentu pozvale da „dekolonizuju svoje umove“ i promovišu panafričke vrednosti. Niger je takođe otkazao antimigracioni pakt sa EU.
Nakon što je Francuska bila primorana da povuče oko 1.500 vojnika iz bivše kolonije u decembru, novo rukovodstvo Nigera objavilo je planove za preispitivanje vojnih sporazuma, koje su prethodne vlade potpisale sa drugim zapadnim silama.
Pariz je pretrpeo niz neuspeha u nekoliko drugih bivših zapadnoafričkih kolonija koje su poslednjih godina smenile svoje vođe koje podržava Zapad. Bila je prinuđena da povuče trupe iz Malija nakon tenzija sa vojnom vladom 2020. Prošle godine, Pariz se takođe povukao iz Burkine Faso nakon što su im vojni vladari te zemlje naredili da odu.
U septembru su Niger, Mali i Burkina Faso potpisali povelju o formiranju Alijanse država Sahela (AES) sa ciljem da se zajedno bore protiv spoljnih i unutrašnjih bezbednosnih pretnji. U decembru su podržali planove za stvaranje federacije koja bi ujedinila tri zapadnoafričke nacije.