Biljke, kako bi preživele promene u životnoj sredini, razvijaju adaptivne metode, a jedan od ključnih elemenata je vodootporni polimer poznat kao suberin. Suberin se proizvodi u korenima biljaka i sprečava gubitak vode. Studija istraživača sa Univerziteta u Kaliforniji, Dejvis, objavljena u časopisu Nature Plants, otkriva ulogu egzodermalnog suberina kod biljaka paradajza.
Uobičajeno, suberin se proizvodi u endodermalnim ćelijama koje oblažu sudove unutar korena. Međutim, kod biljaka paradajza, suberin se proizvodi u egzodermalnim ćelijama koje su odmah ispod kože korena. Istraživači su otkrili da egzodermalni suberin ima istu funkciju kao endodermalni suberin, štiteći biljku od gubitka vode tokom suše.
Postdoktorski naučnik Aleks Kanto-Pastor i profesor Siobhan Brejdi su, u saradnji sa međunarodnim timom, identifikovali gene odgovorne za proizvodnju egzodermalnog suberina. Kroz uređivanje gena, stvorili su mutantne sojeve biljaka paradajza sa nedostatkom funkcionalnih verzija ovih gena. Eksperimenti su pokazali da su ovi mutanti manje sposobni da se nose sa stresom suše u poređenju sa normalnim biljkama.
Ovo istraživanje otvara nove mogućnosti za razvoj biljaka otpornih na sušu, jer razumevanje uloge egzodermalnog suberina može pomoći u stvaranju boljih strategija za očuvanje vode u biljkama. Planovi uključuju testiranje potencijala suberina na terenu kako bi se razvile nove sorte biljaka koje mogu efikasnije preživeti sušne uslove.