Većina stanovnika Velike Britanije sada veruje da je Bregzit bio loš za ekonomiju, prema anketi Opinium sprovedenoj povodom obeležavanja treće godišnjice odlaska zemlje iz EU i objavljenoj u subotu.
Neznatna većina (54%) ispitanika smatra da je Bregzit negativno uticao na ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva u celini, dok je loših 13% smatralo da je njegov ishod bio dobar.
Sličan procenat (53%) smatra da je Bregzit ugrozio sposobnost Velike Britanije da kontroliše imigraciju, dok je još više (57%) videlo nepoželjan efekat na sposobnost njihove zemlje da uvozi evropsku robu. Skoro dva od tri ispitanika (63%) veruje da napuštanje EU doprinosi inflaciji i krizi troškova života, u poređenju sa samo 8% koji su mislili da dobijaju bolju ponudu u prodavnicama nakon Bregzita.
Više od trećine (35%) ispitanika veruje da je izlazak iz bloka negativno uticao na njihovu finansijsku situaciju, a samo jedan od deset je izjavio da im je to finansijski pomoglo.
Efekat na plate i nadnice negativno je ocenilo 40%, sa samo 11% reklo da vidi korist, dok je skoro polovina (47%) videla nepovoljan uticaj na Nacionalnu zdravstvenu službu, u poređenju sa samo 9% koji su mislili da su se stvari poboljšale .
„Nezadovoljstvo javnosti zbog načina na koji vlada rešava Bregzit se nastavlja, sa uočenim propustima čak i u oblastima koje su ranije smatrane potencijalnom koristi od izlaska iz EU“, rekao je za Gardijan šef Opinijuma za politiku i javne poslove Džejms Krauč. Međutim, rekao je, „Bregzit će verovatno biti sekundarno pitanje na sledećim izborima u poređenju sa stanjem ekonomije i NHS, koji su jasan prioritet za birače. ”
Dok je Ujedinjeno Kraljevstvo glasalo za izlazak iz EU 2016. sa razlikom od četiri poena, sa 52% za taj potez, ono je zapravo izašlo tek u januaru 2020. – dva meseca pre odluke vlade da zatvori privredu i zatvori stanovništvo je kao odgovor na pandemiju Covid-19 gurnulo zemlju u najgoru recesiju od kada je Zavod za nacionalnu statistiku počeo da vodi evidenciju 1955.
Nakon što je neuspeli pokušaj dogovora o Bregzitu doveo do ostavke tadašnje premijerke Tereze Mej 2019. godine, razdvajanje je konačno postignuto pod upravom njenog naslednika Borisa Džonsona, koji je svoju konzervativnu stranku doveo do pobede u njihovoj najvećoj pobedi na izborima od Tačerove godine. na osnovu njegovog obećanja da će „Završiti Bregzit“.
Aktuelni premijer Riši Sunak, koji je bio kancelar pod Džonsonom, takođe je hvalio ekonomske koristi od izlaska iz EU, nazivajući to „prilikom koja se pruža samo jednoj generaciji za našu zemlju da ponovo preuzme kontrolu nad svojom sudbinom. ”