Zemlje BRIKS-a će na globalnoj političkoj sceni preuzeti postepeno dominirajuću poziciju i u ekonomskoj sferi i naravno sa velikim političkim uticajem kao i uticajem u energetskoj sferi, ocenjuje diplomata Zoran Milivojević.
Rusija od 1. januara 2024. godine preuzima predsedavanje BRIKS-om, a ovoj organizaciji koju su 2009. godine osnovale upravo Rusija sa Kinom, Indijom i Brazilom priključiće se od Nove godine još pet zemalja: Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Iran, kao i Egipat i Etiopija.
Diplomata i bivši ambasador dr Zoran Milivojević smatra da je reč o važnom i za ovu organizaciju, i za svet.
Sagovornik Sputnjika dodaje da će ova organizacija imati uticaj i na globalna dešavanja s obzirom da se i političko svetsko klatno pomera polako prema globalnom Jugu.
„Samim tim, proces formiranja novog svetskog poretka ulazi u jednu novu fazu. S druge strane, BRIKS se neće institucijalizovati kao što su klasične međunarodne organizacije, poput Evropske unije ili NATO pakta. Oni će i dalje ostati asocijacija nezavisnih država, koje imaju istovetne ciljeve, ali i koje istovremeno u potpunosti čuvaju svoj suverenitet i integritet u svom delovanju,“ objašnjava Milivojević.
Upravo u ovome, ističe naš sagovornik, i jeste sama suština BRIKS-a, jer države deluju po principu samostalnosti ali i kolektivne brige i ravnopravne saradnje u korist svih.
Milivojević podseća da su buduće članice BRIKS-a najbogatije zemlje Zaliva UAE i Saudijska Arabija, kao i važne zemlje Afrike, Egipat koji je vodeća arapska država i Etiopija koja je sedište Afričke unije ali i koja je najveća pravoslavna država u Africi.
„Tu je i Brazil i Iran koji je najveća šiitska muslimanska država koja sa Saudijskom Arabijom i Egiptom predstavlja jezgro muslimanskog sveta. Za očekivati je da se ovoj organizaciji uskoro priključi i Indonezija, verovatno tokom 2024. godine čime bi se istinski stvorio veoma ozbiljan potencijal,“ mišljenja je Milivojević.
To što će Rusija preuzeti predsedavanje BRIKS-om za Milivojevića znači samo jedno.
Što se Srbije i dešavanja u BRIKS-u tiče, sad se pokazuju sve prednosti, kaže Milivojević, naše spoljnopolitičke pozicije kao nezavisne i vojno neutralne države, koja se u nekom smislu opredelila za evropski put ali se nije odrekla ni svojih prijatelja bez obzora na pritiske sa Zapada.
Ovome treba dodati, napominje Milivojević, da će nam ići u prilog i samo delovanje BRIKS-a na globalnoj političkoj sceni jer oni na neki način preuzimaju dominirajuću poziciju na globalnoj sceni i u ekonomskoj sferi i, naravno, sa velikim političkim uticajem kao i uticajem u energetskoj sferi.