Decenijama je intrigirao svet, ali sada je konačno rešena misterija podvodnog zvuka poznatog kao „Bloop“. Naučnici sa Nacionalne agencije za okeane i atmosferu Sjedinjenih Država (NOAA) otkrili su da je Bloop zapravo zvuk ledotresa – sante leda koja puca i odvaja se od antarktičkog glečera.
Zvuk Bloopa, koji je prvi put zabeležen 1997. godine i godinama ostao neobjašnjen, bio je najglasniji neidentifikovani šum ikada snimljen pod vodom. Teorije o njegovom poreklu išle su od vojnih vežbi do postojanja nepoznatih morskih stvorenja.
Istraživači iz NOAA su koristeći lokaciju hidrofona, s vremenom suzili lokaciju Bloopa na područje pored južne obale Čilea u Tihom okeanu. Međutim, pravi izvor otkriven je tek 2005. godine kada su hidrofoni postavljeni sve bliže Antarktiku.
„Blup je bio zvuk ledotresa – sante leda koja puca i odvaja se od antarktičkog glečera!“, navodi se u saopštenju na sajtu NOAA.
Ovo otkriće potvrđuje teorije nekih naučnika koji su od početka sumnjali da bi Bloop mogao biti povezan sa ledom na Antarktiku. Seizmolog Robert Dziak iz NOAA ističe da svake godine hidrofoni uhvate desetine hiljada zvukova sličnih Bloop-u u okeanu, koji proizlaze iz kretanja leda.
S obzirom na ubrzan gubitak leda na Antarktiku usled klimatskih promena, ova otkrića ukazuju na važnost praćenja zvukova koji proizlaze iz pokreta leda u južnim morima, dok se ledotresi postaju sve češći.