Venecuela je u subotu saopštila da će nastaviti da raspoređuje skoro 6.000 vojnika sve dok britanski vojni brod poslat u susednu Gvajanu ne napusti vode uz obalu dve južnoameričke nacije.
Na video snimku objavljenom na Ks, venecuelanski ministar odbrane Vladimir Padrino pojavio se okružen vojnim oficirima ispred označene mape Venecuele i Gvajane, bivše britanske kolonije.
Padrino je rekao da te snage „čuvaju naš nacionalni suverenitet“.
„Oružane snage su raspoređene ne samo na istoku zemlje, već i na čitavoj teritoriji“, rekao je on. „Oni će biti tamo dok ovaj britanski imperijalistički brod ne napusti sporne vode između Venecuele i Gvajane.
Ministarstvo odbrane potvrdilo je agenciji Asošiejted pres da je snimak napravljen u vojnoj bazi u glavnom gradu Venecuele, Karakasu.
Video dolazi nakon višenedeljnih tenzija između dve zemlje zbog obnovljenog polaganja prava Venecuele na region u Gvajani poznat kao Esekibo, retko naseljeni deo zemlje otprilike veličine Floride koji je bogat naftom i mineralima. Operacije donose oko milijardu dolara godišnje za osiromašenu zemlju od skoro 800.000 ljudi, čija je ekonomija porasla za skoro 60% u prvoj polovini ove godine.
Venecuela je dugo tvrdila da je prevarenom oduzeta sa teritorije kada su Evropljani i SAD postavili granicu. Gvajana, koja decenijama kontroliše tu zonu, kaže da je prvobitni sporazum bio pravno obavezujući i da bi spor trebalo da reši Međunarodni sud pravde u Holandiji.
Vekovni spor nedavno je ponovo zapaljen otkrićem nafte u Gvajani, a eskalirao je otkako je Venecuela izvestila da su njeni građani na referendumu 3. decembra glasali za pravo na Esekibo, koji čini dve trećine njenog manjeg suseda.
Kritičari venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura kažu da socijalistički lider koristi tenzije da odvrati pažnju od unutrašnjih previranja i podstakne nacionalizam uoči predsedničkih izbora sledeće godine.
Poslednjih nedelja, lideri Gvajane i Venecuele obećali su na napetom sastanku da nijedna strana neće koristiti pretnje ili silu protiv druge, ali nisu uspeli da postignu dogovor o tome kako da reše gorak spor.
Tenzije su došle do drugog vrhunca kada je u petak u Gvajanu stigao patrolni brod Kraljevske mornarice HMS Trent, koji je nedavno korišćen za presretanje pirata i krijumčara droge u blizini Afrike. Opremljen je topovima i rampom za sletanje helikoptera i dronova i može da nosi oko 50 marinaca.
Maduro je rekao da raspoređivanje broda krši klimavi sporazum između Venecuele i Gvajane, nazivajući njegovo prisustvo pretnjom za njegovu zemlju. Kao odgovor, Maduro je naredio vojsci Venecuele — uključujući vazdušne i pomorske snage — da sprovede vežbe u blizini sporne oblasti.
„Verujemo u diplomatiju, dijalog i mir, ali niko neće da preti Venecueli“, rekao je Maduro. „Ovo je neprihvatljiva pretnja bilo kojoj suverenoj zemlji u Latinskoj Americi.
Vlada Gvajane je odbacila Madurove tvrdnje, a zvaničnici su rekli da je poseta planirana aktivnost koja ima za cilj poboljšanje odbrambenih sposobnosti nacije i da će se poseta broda nastaviti po planu.
Tokom razgovora ranije u decembru, gvajanski predsednik Irfaan Ali rekao je da njegova nacija zadržava pravo da radi sa partnerima kako bi osigurala odbranu svoje zemlje. Gvajana ima vojsku od samo 3.000 vojnika, 200 mornara i četiri mala patrolna čamca poznata kao Barakude, dok Venecuela ima oko 235.000 aktivnog vojnog osoblja u svojoj vojsci, vazduhoplovstvu, mornarici i nacionalnoj gardi.
„Ništa što radimo ili smo uradili ne preti Venecueli“, rekao je potpredsednik Gvajane Barat Džagdeo novinarima u Džordžtaunu, glavnom gradu zemlje.