Sjedinjene Države su pozvale radne grupe iz zemalja Grupe sedam (G7) da istraže načine za konfiskaciju stotina milijardi dolara zamrznute ruske imovine, objavio je ove nedelje Fajnenšel tajms.
Sjedinjene Države, uz podršku Ujedinjenog Kraljevstva, Japana i Kanade, predložile su da se pripremni rad za eksproprijaciju više od 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi koje su imobilizirale zapadne zemlje nakon početka sukoba u Ukrajini.
Vašington želi da razmotri opcije za konfiskaciju na sastanku lidera G7 oko 24. februara sledeće godine, navodi list. Ministri finansija G7 i njihovi zamenici navodno su u decembru vodili rasprave o tome kako razviti politiku u vezi sa ruskim fondovima i koji su rizici uključeni.
„Tri radne grupe koje je predložio Vašington bi ispitale pravna pitanja oko konfiskacije; način primene takve politike i ublažavanje rizika; i opcije za najbolje kanalisanje podrške Ukrajini“, napisao je FT.
Iako nisu donete konačne odluke i o ovom pitanju se i dalje vodi velika debata u EU, ubrzanje rada na oduzimanju imovine Moskve i njenom korišćenju za pomoć Ukrajini naglašava njen „rastuću važnost“ za Zapad, napominje list.
U toku su debate o detaljima i da li će zamrznuta sredstva biti poslata direktno u Ukrajinu – ozloglašena po korupciji – ili korišćena na neki drugi način, poput prisluškivanja prihoda od blokirane imovine ili njihovog korišćenja kao kolaterala za kredite.
SAD nisu javno podržale preuzimanje ruske imovine. Međutim, prema FT, Vašington je ove godine „privatno distribuirao dokument za diskusiju unutar G7 u kojem se sugeriše da bi zaplena zamrznute imovine Moskve bila zakonita kao „kontramera da se Rusija navede da prekine svoju agresiju“.
Evropska unija je do sada prestala da zapleni ruski novac, umesto da traži načine da iskoristi profit ostvaren od zamrznutih sredstava.
Istovremeno, EU, gde je većina imovine blokirana, više se plaši direktne konfiskacije, plašeći se moguće odmazde Moskve ako novac bude uzet.
Trenutno se u finansijskim institucijama bloka drži 210 milijardi evra (230 milijardi dolara) ruskih rezervi, od čega 191 milijarda evra u Belgiji, 19 milijardi evra u Francuskoj i 7,8 milijardi evra u Švajcarskoj koja nije članica.
Francuska, Nemačka i Italija, koje preuzimaju predsedavanje G7 2024. godine, i dalje su veoma oprezne u vezi sa tom idejom i izrazile su rezerve, pozivajući da se pažljivo proceni zakonitost konfiskacije imovine Moskve pre nego što se donese odluka.