Tim hemičara, naučnika za polimere i specijalista za isporuku lekova na Univerzitetu Džeđiang, radeći sa parom kolega sa Univerziteta Severne Karoline u Čepel Hilu, razvio je tip „pametnog“ insulina koji kada je testiran na modelima miševa i mini svinja uspešno reguliše nivo glukoze u krvi do jedne nedelje nakon samo jedne injekcije.
U svom radu objavljenom u časopisu Nature Biomedical Engineering, grupa opisuje kako su stvorili svoj insulin, kako funkcioniše i koliko je dobro delovao kada se daje dijabetičkim miševima i mini svinjama.
Dijabetes tipa I je hronično stanje u kojem pankreas proizvodi malo ili nimalo insulina. Lečenje ljudi sa bolešću uključuje modifikovanu ishranu i redovne injekcije insulina. Mnogi dijabetičari moraju sebi da ubrizgavaju više od jednom dnevno, što je režim koji je i bolan i težak – koža na mestima uboda vremenom očvrsne, što otežava uvođenje igle.
Zbog takvih poteškoća, medicinski istraživači su nastavili da traže nove mogućnosti lečenja. U ovom novom naporu, istraživački tim je razvio neku vrstu insulina koji reaguje sa određenim agensima u telu, omogućavajući automatsku kontrolu nivoa glukoze u krvi tokom dužeg vremenskog perioda.
Novi pametni insulin je modifikovani oblik tipa insulina koji se već koristi — istraživači su dodali glukonsku kiselinu, koja se kada se ubrizgava u telo pretvara u kompleks jer se vezuje za hemikalije u krvi. Takvi kompleksi dovode do toga da insulin bude zarobljen unutar prirodnog polimera, a to dovodi do promena u signalizaciji. Različite količine insulina se oslobađaju u zavisnosti od nivoa glukoze u krvi. Ovo je, otkrio je istraživački tim, omogućilo da se više insulina automatski pusti u krv kada je to potrebno (kao što je posle obroka) i manje kada nije.
Istraživači su testirali svoj modifikovani insulin na tri mini svinja i pet miševa – od kojih su svi projektovani da imaju dijabetes. Dve mini svinje su dobile visoku dozu, dok je treće primilo nisku dozu.
U praćenju test životinja tokom narednih nedelja, istraživački tim je otkrio da je mini svinje koje je dobilo nisku dozu pokazalo najstabilniju regulaciju glukoze u poređenju sa drugim mini svinjama koje su dobile visoku dozu i takođe u poređenju sa kontrolnim mini svinjama koje su dobijale dnevne injekcije standardnog insulina.
Istraživači sugerišu da njihovi nalazi obećavaju novi tip lečenja za pacijente sa dijabetesom tipa I. Oni će nastaviti da testiraju svoj pametni insulin na životinjama, i, ako sve bude išlo dobro, preći će na ispitivanja na ljudima.