Demonstracije u Beogradu nastavljaju se bez naznaka usporavanja, dok hiljade ljudi zahtevaju oslobađanje desetina pritvorenih kolega demonstranata. Izborni posmatrači izražavaju ozbiljne sumnje u sprovođenje nedavnih izbora u Srbiji, zemlji koja pretenduje da postane članica EU, a u kojoj je predsednik Aleksandar Vučić suočen sa širokim optužbama za narušavanje demokratskih standarda, slobode medija i nezavisnosti javnih institucija, prenosi Politiko.
EU je izrazila zabrinutost zbog izbornog procesa i pozvala na istragu o nepravilnostima nakon glasanja. Opozicija tvrdi da su izbori bili namešteni, a demonstracije su eskalirale u traženje revizije biračkih spiskova kako bi se osigurala transparentnost i čist izborni proces.
Opozicioni lider Nebojša Zelenović ističe da je fokus demonstracija na reviziji biračkih spiskova kako bi se očuvala slobodna volja građana. Upozorava da su izbori pokrenuti kako bi se skrenula pažnja s navodnih nepravilnosti i krađe glasova.
Ruski ambasador u Beogradu sugeriše da demonstracije podstiče Zapad, poredi ih s ukrajinskim Majdanom i tvrdi da je reč o mešanju u unutrašnje stvari Srbije. Kritičari tvrde da su mnoge optužbe za prevaru vezane uz naduvane biračke spiskove i manipulacije rezultatima u trci za gradonačelnika Beograda.
Organizacije koje prate izbore uočavaju ozbiljne nepravilnosti, uključujući duplirane i naduvane biračke spiskove, glasanje bez ličnih karata i prisustvo neovlašćenih trećih lica. Demonstranti postepeno radikalizuju svoje aktivnosti, a lideri opozicije ističu potrebu za nezavisnom međunarodnom revizijom izbornog procesa.
Očekuje se da će Vučić, zahvaljujući rezultatima izbora, zadržati političku dominaciju u zemlji. Uprkos tvrdnjama o čistoći izbora, opozicija insistira na potrebi za revizijom, a međunarodna zajednica će možda biti pozvana da pomogne u rešavanju situacije. Demonstracije i zahtevi za promenama predstavljaju ozbiljan test za vladu i njenu privrženost vrednostima EU.