Izazov gubitka viška kilograma je često otežan željom da se osećate siti, što tera istraživače da istražuju sve inovativnije načine da prevare naš stomak da pomisli da je pun do škrga uz obilan obrok.
Inženjeri sa MIT-a su zauzeli novi pristup problemu, razvijajući vibrirajuću pilulu koja golica stomak iznutra, provocirajući specijalizovane senzore za istezanje u zidu stomaka da kažu mozgu da više nema mesta.
„Nekome ko želi da smrša ili kontroliše apetit, može se uzimati pre svakog obroka“, kaže bivši student MIT-a Šrija Srinivasan, koji je sada bioinženjer na Univerzitetu Harvard.
„Ovo bi moglo biti zaista zanimljivo po tome što bi pružilo opciju koja bi mogla minimizirati neželjene efekte koje vidimo kod drugih farmakoloških tretmana.“
Otprilike 2 od svakih 5 odraslih Amerikanaca sada se smatraju gojaznim, dok skoro trećina ima višak kilograma. Iako je odnos između telesne mase i zdravlja složen, izazovi povezani sa nošenjem značajnih količina uskladištene masti često mogu dovesti do niza zabrinjavajućih stanja.
Jedna od posledica gojenja je smanjena sposobnost da se osećate zadovoljni unosom manjih količina hrane, posebno masti i šećera. Kontrola unosa kalorija kroz dijetu je borba kada je mozak spreman da očekuje više.
Naravno, postoji nekoliko načina na koje možemo da hakujemo kola za varenje našeg tela da bismo isključili ovaj odgovor na glad, u rasponu od jednostavnog punjenja stomaka materijalima koji imaju malo kalorija, kao što je voda, do drastičnih intervencija kao što je barijatrijska hirurgija.
Drugi ciljaju na hemiju mozga, koristeći lekove da ugase osećaj praznine ispod.
Kao što je često slučaj sa svim medicinskim stvarima, svaka ima troškove i koristi. Lekovi mogu imati neželjene efekte, operacija je veoma invazivna, a punjenje supe od kupusa jednostavno nije svačija šolja čaja.
„Za mnoge populacije, neke od efikasnijih terapija za gojaznost su veoma skupe. U obimu, naš uređaj bi se mogao proizvesti po prilično isplativoj ceni“, kaže Srinivasan.
Taj uređaj je već prilično jednostavan. Nazvana kao vibrirajuća progutava bioelektronski stimulator (VIBES) pilula, sastoji se od 30,65 milimetara (nešto više od 1 inča) dugačke kapsule obložene želatinoznom membranom koja se rastvara u roku od nekoliko minuta nakon gutanja.
Unutra je mehanizam sa oprugom koji uključuje vibracioni motor kada se kapsula bezbedno nađe u stomaku, zujanjem na frekvencijama podešenim da stimulišu senzorne nerve u zidu stomaka koji obično reaguju na istezanje tkiva.
Testirano na 10 mladih jorkširskih svinja na vezi, kapsule su praćene u pogledu kretanja, bezbednosti, trajanja i na kraju efikasnosti u smanjenju unosa hrane. Svaka životinja je progutala VIBE pilulu 20 minuta pre jela, a uređaj je zatim zujao u njihovom stomaku oko pola sata.
Ne samo da je pilula povezana sa porastom hormona koji ukazuje na to da mozak više nije u stanju gladi, već su i svinje sa pilulom u crevima reagovale tako što su jele 40 odsto manje od svojih halapljivih drugova.
Ovo se takođe pretvorilo u efikasno sredstvo za gubitak težine, pri čemu su probne svinje sporije dobijale na težini tokom eksperimentalnog perioda. Bez znakova oštećenja na njihovoj unutrašnjosti, svinje su nekoliko dana kasnije dodale kapsule, ništa mudro do prolaza VIBE-a.
Istraživači sada traže načine da produže vreme rada uređaja i skaliraju njegov dizajn za klinička ispitivanja na ljudima u nadi da bi to jednog dana mogao biti novi trend u gubitku težine.