Rojters o Mariniki Tepić: Vodeća figura srpske opozicije nastavlja štrajk glađu uprkos pogoršanju stanja

Rojters o Mariniki Tepić: Vodeća figura srpske opozicije nastavlja štrajk glađu uprkos pogoršanju stanja

Agencija Rojters piše o štrajku glađu Marinike Tepić pod naslovom „Srpska opozicionarka nastavlja sa štrajkom glađu i pošto joj se zdravstveno stanje pogoršava“, navodeći da „vodeća figura glavne srpske opozicione partije“ protestuje zbog izborne krađe, uprkos savetu lekara pošto joj se stanje pogoršalo nakon devet dana bez hrane.

Kako Rojters navodi, opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja, koja je osvojila drugo mesto na opštim izborima 17. decembra, optužila je vladajuću populističku Srpsku naprednu stranku za veliku krađu glasova, što vlasti negiraju.

„Marinika Tepić, koja je počela da štrajkuje glađu zajedno sa pet kolega posle izbornog dana, dva puta dnevno prima infuziju od kako joj se stanje juče pogoršalo. Ona je u intervjuu Rojtersu rekla da očekuje tim lekara kasnije danas i planira da odbije dalje medicinske savete da okonča protest“, prenosi Rojters.

Agencija dodaje da se štrajkači glađu nalaze u sedištu Republičke izborne komisije u centru Beograda, u zgradi koja je nekada bila republički parlament.

Govoreći o svojoj deci, Tepić je počela da plače, navodi Rojters.

„Rekla sam im da se jednog dana neće stideti. Moramo da obezbedimo bolju zemlju za našu decu“, citira Rojters Mariniku Tepić.

Kako dodaje agencija, Tepić je optužila vlast da je uključila mrtve ljude u biračke spiskove, i uvezla birače iz BiH i Kosova.

„Tražimo međunarodnu misiju da sprovede reviziju celog izbornog procesa. Želimo da izbori budu poništeni i da novi budu održani u roku od pet-šest meseci, ali u boljim uslovima“, citira Rojters Tepić.

Podseća da je SNS osvojio 46,72 odsto glasova na vanrednim parlamentarnim izborima, prema preliminarnim rezultatima RIK. Srbija protiv nasilja osvojila je drugo mesto sa 23,56 odsto glasova, a Socijalistička partija Srbije 6,56 odsto, osvojivši treće mesto.

Međunarodna posmatračka misija prošlog ponedeljka je rekla da je vladajuća partija imala nefer prednost kroz zastupljenost u medijima, nepriličan uticaj predsednika Aleksandra Vučića i izborne nepravilnosti, poput kupovine glasova.

Srbija protiv nasilja je organizovala je od 17. decembra organizovala na dnevnom nivou proteste ispred sedišta RIK. U nedelju uveče protest je postao nasilan, a policija je uhapsila 38 osoba.

„Žalbe zbog izbornih nepravilnosti treba da budu istražene na odgovarajući način i rešene“, saopštila je Evropska komisija.

Rojters citira komisiju koja je navela da „dok pravo na mirne demonstracije treba poštovati, nasilje nije rešenje i neprihvatljivo je“.

„Policijske akcije moraju biti proporcionalne i da poštuju osnovna ljudska prava u skladu sa vladavinom zakona. EU poziva na smirivanje i dijalog“, citirala je agencija Rojters saopštenje Evropske komisije.