Arheolozi u Rimu ispod Palatinskog brda otkrili potpuno očuvane raskošne mozaike

Arheolozi u Rimu ispod Palatinskog brda otkrili potpuno očuvane raskošne mozaike

Arheolozi su u Rimu, posle petogodišnjeg iskopavanja, ispod Palatinskog brda otkrili raskošnu salu za bankete, koja datira iz prvog ili drugog veka pre nove ere, sa velikim, netaknutim zidnim mozaicima jarkih boja.

Procenjeno da je sala stara oko 2.300 godina, a deo je veće aristokratske vile, koja se nalazi u blizini Rimskog foruma, a iskopava se od 2018. godine, prenosi CNN.

Dugačak skoro pet metara i sa prikazima vinove loze, listova lotosa, trozupaca, truba, šlemova i mitoloških morskih stvorenja, za izradu mozaika su korišćeni sedef, školjke, korali, krhotine obojenog stakla i mermer, a uokvireni su polihromnim kristalima i egzotičnim staroegipatskim plavim pločicama.

Ono što ovo otkriće čini neuporedivim nije samo neverovatna očuvanost mozaika, već i njegova dekoracija, koja sadrži i scene proslavljenih pomorskih i kopnenih bitaka, rekla je čelnica Arheološkog parka Koloseum Alfonsina Ruso.

Prikazi bitaka na mozaiku iznenadili su tim koji radi na projektu, jer je naslikan priobalni grad opasan zidinama sa vidikovcima i lođama, za šta Ruso kaže da bi mogla biti i stvarna lokacija. Prikazane su i scene jedrenjaka sa podignutim jedrima, pored mitskih morskih čudovišta koja gutaju neprijateljske brodove.

Arheolozi pokušavaju da utvrde da li delikatne i u to vreme skupe koralne grane potiču iz Sredozemnog ili Crvenog mora, a retko korišćena plavkasta staklena pasta, koja se takođe nalazi na mozaicima, verovatno je iz drevnog egipatskog grada Aleksandrije, veruje tim.

Ova banket sala, koja ima 25 kvadratnih metara, samo je deo prostora unutar „domusa“, koji se prostire na nekoliko spratova, rekla je Ruso u intervjuu za CNN.

On ja istakla da je u tom periodu, kada su moćne plemićke porodice naseljavale brdo Palatin, bilo uobičajeno da se bogati dekorativni elementi koriste kao simbol za pokazivanje raskoši i visokog društvenog položaja.

Odaja za koju Ruso kaže da je „dragulj“, bila je otvorena banket sala sa pogledom na baštu, verovatno korišćena tokom leta za zabavu gostiju.

Načelnik laboratorije za mozaike na rimskom Univerzitetu Marko Rosi istakao je da ove letnje banket sale nisu bile samo mesto gde bi domaćini i gosti odlazili da se opuste, već pokazuju rang i bogatstvo njihovog vlasnika.

Mozaici se obično nalaze na podovima, ali ovaj se nalazi na čitavom zidu i neverovatno je očuvan. Nije uništen, što se dešava nekim mozaicima na tlu, i uprkos tome što je veoma delikatan, uopšte nije oštećen tokom vekova, rekao je Rosi i dodao da je otkriće čitavog zidnog mozaika izuzetno retko.

Iako ovo otkriće ima mnogo tajni koje tek treba otkriti – na primer, zašto je imanje napušteno i kada – Ruso veruje da postoji jedna nepoznanica koju bi arheolozi mogli relativno brzo da reše: identitet njegovog vlasnika, verovatno rimskog senatora.

Ta osoba je bila toliko bogata da je mogla da priušti da uveze tako dragocene elemente iz celog carstva da bi ukrasila ovu vilu. Za sada nismo pronašli ništa što bi otkrilo identitet vlasnika, ali verujemo da bi nam više istraživanja moglo omogućiti da precizno odredimo tu plemićku porodicu, kazao je Ruso.