Adolescenti koji prijavljuju potres mozga imaju povećane šanse da prijave samoubilačko ponašanje, prema studiji objavljenoj na mreži 16. novembra u časopisu Journal of Athletic Training.
Jacob JM Kai, Ph.D., iz dečje bolnice Prisma Health u Kolumbiji, Južna Karolina, i kolege su ispitali povezanost između učestalosti potresa koji su sami prijavili i nefatalnog samoubilačkog ponašanja među mladima. Analiza je uključila podatke od 28.442 učenika srednjih škola SAD koji učestvuju u nacionalnom sistemu za nadzor rizičnog ponašanja mladih.
Istraživači su otkrili da su studenti koji su prijavili dva ili više potresa mozga imali značajno veće šanse da prijave pokušaje samoubistva (prilagođeni odnos šansi, 2,03) u odnosu na studente koji su prijavili jedan potres mozga tokom prethodnih 12 meseci. Postojale su interakcije posmatrane prema polu, pri čemu su asocijaciju pokretali dečaci. Kod devojčica nije bilo razlike u jačini asocijacije po broju potresa mozga.
„Buduća longitudinalna ispitivanja su neophodna da bi se bolje razumeli mogući kumulativni efekti potresa mozga na mentalno zdravlje adolescenata i promovisali razvoj ranijih strategija prevencije usmerenih na ublažavanje veze između povrede potresa mozga i potencijalno fatalnog rizičnog ponašanja“, pišu autori. „Kao takve, škole bi imale koristi od sprovođenja redovnih procena mentalnog zdravlja i intervencija kako bi pomogli učenicima da izbegnu osećaj depresije i samoubistva nakon potresa mozga.