Već treću sezonu, broj slučajeva COVID-19 raste uoči praznika, ovog puta sa novijom varijantom zaraze.
JN.1, varijanta omikrona, sada čini oko 21% novih infekcija u Sjedinjenim Državama, izvještavaju Centri za kontrolu i prevenciju bolesti.
Slučajevi JN. 1 infekcija je porasla sa samo više od 8% na kraju novembra na dvocifrene brojke do 9. decembra, prema podacima CDC-a.
Međunarodni zdravstveni stručnjaci kažu da nagli skok još uvek nije razlog za zabrinutost.
Varijanta JN.1 je blisko povezana sa drugom podvarijantom omikrona pod nazivom BA.2.86, prema CDC-u.
Zdravstveni zvaničnici su počeli da prate BA.2.86 u avgustu, ali su primetili da su neki slučajevi imali samo jednu promenu u proteinu šiljaka, delu virusa koji prodire u ćelije domaćina da izazove infekciju, navodi CDC.
JN.1 je prvi put otkriven kao sopstvena varijanta u Sjedinjenim Državama u septembru, izvestio je CDC, a od tada je identifikovan u 11 zemalja.
Varijanta je činila samo 0,1% slučajeva krajem oktobra, prema podacima CDC-a, ali se taj broj sada eksponencijalno povećao.
„Nastavak rasta JN.1 sugeriše da je on ili prenosiviji ili bolji u izbegavanju našeg imunološkog sistema“, rekao je CDC početkom decembra.
To znači da promena šiljastog proteina može olakšati virusu da uđe u ćelije nego prethodne varijante ili otežati ljudskom imunološkom sistemu da identifikuje virus kao COVID-19.
Međunarodni zdravstveni stručnjaci su takođe primetili ovaj trend, pri čemu je JN.1 zvanično klasifikovana kao sopstvena varijanta od strane Svetske zdravstvene organizacije 19. decembra.
„Na osnovu dostupnih dokaza, dodatni globalni rizik za javno zdravlje koji predstavlja JN.1 trenutno se ocenjuje kao nizak“, navodi SZO u objavi na Ks, ranije poznatom kao Tviter. „Uprkos tome, sa početkom zime na severnoj hemisferi, JN.1 bi mogao da poveća teret respiratornih infekcija u mnogim zemljama.
CDC kaže da je varijanta JN.1 dovoljno blisko povezana sa prethodnim varijantama da će ažurirani dopunski snimak COVID-19 pružiti zaštitu.
„Protein šiljaka—nazvan „šiljak“ jer izgleda kao sićušni šiljci na površini virusa—igra ključnu ulogu u pomaganju virusu da zarazi ljude. Zbog toga je šiljasti protein takođe deo virusa na koji ciljaju vakcine , što znači da bi vakcine trebalo da rade protiv JN.1 i BA.2.86 na sličan način“, saopštio je CDC.
Agencija je nastavila rekavši da očekuje da „tretmani i testiranje ostanu efikasni“ protiv JN.1, u skladu sa prethodnim varijantama.
Najnoviji booster COVID-19 odobrila je Uprava za hranu i lekove, a zatim preporučio CDC u septembru, ali je veliki broj Amerikanaca odustao od vakcinacije.
Vakcina se preporučuje svima starijim od šest meseci, bez obzira na prethodni vakcinalni status, kaže CDC.
Uprkos tome, sve manje i manje Amerikanaca dodaje vakcinu svojim redovnim sezonskim vakcinama, poput vakcine protiv gripa.
Do sredine novembra, samo 36 miliona odraslih i 3,5 miliona dece primilo je poslednju vakcinu, što je ekvivalentno oko 14 odsto američke javnosti, izvestio je ABC Nevs.
To je u poređenju sa skoro 70 odsto Amerikanaca koji su završili primarnu seriju vakcina protiv COVID-19, izvestio je McClatchi Nevs.
Slučajevi JN.1 su zabeležili neke od najvećih porasta u državama srednjeg zapada, pokazuju podaci CDC-a, u korelaciji sa džepom SAD koji je posebno oklevao da dobije novu šansu.
Uoči praznika, CDC je ponovio da su vakcina, maskiranje i držanje na distanci kada ste možda bolesni i dalje najefikasniji načini za sprečavanje infekcije COVID-19 i sprečavanje njenog širenja.
Agencija je saopštila da se ovo odnosi i na druge respiratorne bolesti koje su u krugu ove sezone.
„Mnogi virusi se više šire tokom praznične sezone, tako da je važno da se što pre nabave sve preporučene vakcine, uključujući grip, COVID-19 i RSV“, saopštio je CDC. „Ovo će vam pružiti najbolju zaštitu od ovih respiratornih bolesti, uključujući tokom putovanja i okupljanja sa porodicom i prijateljima. Ove vakcine će takođe učiniti vašu bolest manje teškom ako se razbolite.“