Sjedinjene Države su optužile Iran da je „duboko umešan“ u napade Huti pobunjenika na komercijalne brodove u Crvenom moru. Teheran je Hutima obezbedio bespilotne letelice i projektile, kao i taktičke obaveštajne podatke koji su „kritični za omogućavanje“ napada, saopštila je Bela kuća.
Od prošlog meseca, jemenski Huti su pokrenuli višestruke napade dronovima i projektilima na međunarodne brodove u Crvenom moru, ometajući pomorski saobraćaj.
„Znamo da je Iran bio duboko umešan u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru“, rekla je portparolka Bele kuće za nacionalnu bezbednost Adrijen Votson, dodajući da je to „međunarodni izazov koji zahteva kolektivnu akciju“. Bela kuća je takođe saopštila da razmišlja o dodatnim akcijama kako bi odgovorila Hutima.
Grupa tvrdi da su napadi odgovor na izraelske napade u Gazi. Sukob u palestinskoj enklavi eskalirao je 7. oktobra kada su borci Hamasa napali Izrael, ubivši oko 1.200 ljudi i uzevši desetine talaca. Izraelska uzvratna operacija protiv Gaze, za koju izraelski zvaničnici kažu da ima za cilj zbrisati militantnu grupu, do sada je ostavila više od 20.000 mrtvih, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima. Huti su se obavezali da će nastaviti da gađaju brodove koji plove u blizini Jemena sve dok Izrael nastavi rat protiv Hamasa.
Iran je više puta negirao umešanost u napade Huta u Crvenom moru. Portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani naglasio je početkom decembra da „grupe otpora“ deluju nezavisno i „ne primaju naređenja iz Teherana da se suoče sa ratnim zločinima i genocidom koje je počinio Izrael“.
U sredu je bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Donalda Trampa i bivši američki ambasador pri Ujedinjenim nacijama Džon Bolton tvrdio u Vašington postu da administracija predsednika Džoa Bajdena pokazuje slabost u svom tretmanu prema Hutima. Bolton je takođe citirao iranskog ministra inostranih poslova Hoseina Amir-Abdolahijana, koji je nedavno rekao za Njujork tajms da se SAD moraju suočiti sa „posledicama“ za svoju podršku Izraelu. Međutim, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je ove nedelje da SAD neće „telegrafisati nikakve udarce na ovaj ili onaj način“.
Prošle nedelje, SAD su najavile pomorsku koaliciju od 20 uglavnom zemalja NATO-a da zajedno patroliraju područjem Crvenog mora kako bi odbili i odgovorili na napade Huti. Štrajkovi su poremetili ključnu trgovinsku rutu koja povezuje Evropu i Severnu Ameriku sa Azijom preko Sueckog kanala, i izazvali su kašnjenja u isporukama i dramatično povećali troškove isporuke jer su brodovi primorani da idu alternativnim i dužim rutama.