Koja je uloga međunarodnih organizacija: Dijalog sa vlašću ili posredovanje između dve strane

Koja je uloga međunarodnih organizacija: Dijalog sa vlašću ili posredovanje između dve strane

Bivša predstavnica Srbije pri OEBS-u Branka Latinović ističe da predstavnici aktuelne vlasti treba da se „odbrovolje“ i da uđu u dijalog, pre svega sa predstavnicima posmatračke misije ODIHR, u analizi onoga što je konstatovano o nedostacima na izborima u Srbiji. S druge strane, programski direktor Novog trećeg puta Dimitrije Milić navodi da je uloga zapadnih država i međunarodnih organizacija da posreduju između dve strane u prevazilaženju svih problema.

Branka Latinović ističe da ćemo stvarne domete onoga što će biti ocena OEBS-a znati kada bude održan sastanaka Stalnog saveta, što će biti tek negde početkom januara.

„Ono što treba istaći u ovoj fazi, što je poražavajuće za Srbiju kao društvo, da smo mi dobili dugoročnu posmatračku misiju OEBSa- to je misija koja je počela 15. novembra, a završiće se 27. decembra“, rekla je Latinović u emisiji „Dan uživo“.

Milić smatra da ne treba gledati šta međunardne organizacije navode kao zamerke, već šta države koje imaju političku moć, realno žele da žrtvuju da bi došle do nekog poltičkog cilja.

„Mi imamo unutrašnje nerede zbog nezadovoljstva građana koji su deo opozicije i to je ukoliko se prolongira iz ugla zapdanih država nešto što nije dobro. Jer ako je cilj zapadnih država da se reši kosovsko pitanje uključujući francusko-nemački sporazum i ako imate opozicuju koja je praktično pola protiv tog sprazuma, uvek je pitanje da li ste vi spremni da se kockate sa takvom opozicijom“, ocenio je Milić.

Latinović konstatuje da se ovde ide na liniju da se sami predstavnici aktuelne vlasti „odbrovolje i da uđu u dijalog pre svega sa predstavnicima posmatračke misije ODIHR-a, u analizi onoga što je konstatovano o nedostacima u vezi održavanja izbora.

„Ovde nije samo pitanje evropskog puta Srbije, već izvršavanje preuzetih i postojećih obaveza i treba gledati u tom kontekstu, jer će se ta pitanja sigurno na ovaj ili onaj način postaviti u tim instituacijama kada to dođe na dnevni red“, objasnila je Latinović.

Milić ističe da kao društvo bi definitivno trebalo da uspostavimo dijalog između predstavnika vlasti i opozicije, jer nema konstruktivnog pristupa rešavanju ovog problema.

„Ono što može da bude uloga zapadnih država i međunarodnih organizacija jeste da posreduju između dve strane da bi se prevazišli svi problemi koji postoje oko celokupnog izbornog procesa, u suprotnom mislim da ćemo doživeti veliko nazadovanje“, naveo je Milić.

Latinović ističe da svu težinu nergularnosti izbornog procesa uprvao daje činjenica da su to konstatovali strani posmatrači, koji su i vrhunski eksperti.

„I sigurno sa stručnog aspekta ne treba puno sumnjati u te njihove procene. Bilo bi dobro da sama premijerka ode na sednicu Stalnog saveta OEBS-a i kada bude bio predstavljen izveštaj posmatračke misije, da onda ona da svoje komentare i odgovore“, ukazala je bivša predstavnica Srbije pri OEBS-u.

Prema njenom mišljenju, sve ove što se dešava je izuzetno važno za nastavak pregovaračkom procesa Srbije sa EU.

„Čini mi se da ćemo mi ovde otvoriti jedno vrlo supstancijalno pitanje u pregovorima, a to je taj prvi klaster funkcionisanje demokratskih institucija gde održavanje izbora predstavlja jedan od fundamenata poglavalja 23 i 24“, zaključila je Latinović.