Nevladina organizacija osuđuje ‘neuporedivo’ ubijanje novinara u Gazi

Nevladina organizacija osuđuje ‘neuporedivo’ ubijanje novinara u Gazi

Novinari koji prate izraelski rat u Gazi bivaju ubijani neviđenom brzinom, saopštila je u četvrtak nevladina organizacija za slobodu medija Komitet za zaštitu novinara, otkrivajući da je više novinara ubijeno tokom prvih deset nedelja sukoba nego u jednoj zemlji u bilo kojoj godini od kada je došlo do sukoba. počeo da vodi evidenciju 1992. godine.

Najmanje 68 medijskih profesionalaca je ubijeno od 7. oktobra, kada je počeo rat u znak odmazde za Hamasov iznenadni napad na Izrael – 61 Palestinac, četiri Izraelca i tri Libanca – dok je još 15 povređeno, uključujući jednog fotoreportera AFP-a. kojima su noge raznele pri radu.

CPJ je osudio ono što je nazvao „očiglednim obrascem gađanja novinara i njihovih porodica“ od strane Izraela, opisujući jedan slučaj u kojem je „novinar ubijen dok je jasno nosio medijske oznake na lokaciji na kojoj se nisu vodile borbe“, kao i dva slučajevi u kojima su izraelski zvaničnici ili oficiri Izraelskih odbrambenih snaga posegnuli da zaprete novinarima pre nego što su članovi njihovih porodica ubijeni.

Najmanje 20 novinara uhapsile su izraelske vlasti, a još troje se vodi kao nestalo, dok je još nekoliko prijavilo zlostavljanje od strane IDF trupa – jedan tokom direktnog prenosa na CNN-u.

Reporter televizije Al Mashahd sa sjedištem u Dubaiju rekao je da ga je namjerno gađao i upucao izraelski snajperista prošle sedmice, uprkos tome što je bio jasno označen kao mediji u znak odmazde zbog razbijanja priče da su četiri prijevremeno rođene bebe ostavljene da umru i razgrade se u al-Nasru Dečja bolnica u Gazi nakon što je ID naterala osoblje da evakuiše ustanovu bez hitne pomoći.

Izrael je u oktobru rekao Rojtersu i AFP-u da neće garantovati bezbednost novinara u Gazi. Kritičari su protumačili njegovo odbijanje da ovlasti strane novinare da rade u Gazi kao pokušaj da sakrije ljudske troškove svojih aktivnosti tamo.

Preko 20.000 Palestinaca je ubijeno od početka rata, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, a još 50.000 je teško povređeno ili nestalo, dok je preko 1,9 miliona od 2,3 miliona stanovnika enklave prisilno raseljeno zbog izraelskih bombi.

Izrael je prošle godine bio međunarodno osuđen zbog IDF-ovog pucanja na palestinsko-američku novinarku Al-Jazeere Širin Abu Akleh, pri čemu je Zapadni Jerusalim u početku negirao odgovornost, a kasnije je tvrdio da je ubistvo bilo slučajno. Višestruke nezavisne istrage, međutim, otkrile su da ju je namerno gađao izraelski snajperista uprkos njenom jasno obeleženom prsluku za novinare i kacigi.

CPJ je više puta osudio postupanje Izraela prema štampi, poslednji put u izveštaju objavljenom u maju u kojem se navodi da su trupe IDF-a ubile najmanje 20 novinara u prethodne 22 godine bez vidljivih posledica.