Planete očne jabučice mogu zaista postojati, a jezive su koliko i zvuče

Planete očne jabučice mogu zaista postojati, a jezive su koliko i zvuče

Čuli ste za vruće Jupitere. Čuli ste za mini-Neptun. Čuli ste za super-Zemlje. Ali da li ste čuli za Eieball Planete? Da – planetarni naučnici misle da postoji vrsta egzoplaneta koja uznemirujuće izgleda kao džinovska očna jabučica. Samo sedim tamo. Zurenje.

Ali to zapravo nije tako čudno kao što zvuči – izgled ovih tela ima veze sa plimnim zaključavanjem.

Plimno zaključavanje je kada se telo u orbiti rotira istom brzinom kojom orbitira. To znači da uvek ima jednu stranu okrenutu prema telu oko kojeg kruži, a drugu stranu uvek okrenutu u stranu. Mesec je, na primer, plimski vezan za Zemlju, zato mi nikada ne vidimo njegovu dalju stranu odavde.

Zemlja nije plimski zaključana sa Suncem – zato imamo ciklus dan/noć – ali znamo da postoje egzoplanete koje su plimno zaključane za svoje zvezde. Što znači da je jedna strana u večnom danu, a druga u večnoj noći.

Svako kupanje u tako različitim uslovima, dnevna strana može izgledati veoma različito od noćne. U zavisnosti od toga koliko je planeta blizu zvezdi, jedna strana bi mogla biti suva, a sva voda je izgorela od zvezdanog zračenja; ali druga strana, u mraku, mogla bi biti jedna ogromna ledena kapa koja se omotava okolo, završavajući se glacijalnim prstenom. Ovako nešto:

Prema studiji iz 2013. u časopisu Astrobiologi, taj prsten bi mogao da bude useljiv – u večnom sumraku, a voda iz glečera koji se otapa omogućava plodno područje gde bi vegetacija mogla rasti.

To je vrela očna jabučica. Zatim, prema astronomu Šonu Rejmondu, postoji ledena očna jabučica, dalje od toplote svoje zvezde. Još uvek ima ledenu kapu na noćnoj strani. Ali zvezdana strana nije suva, neplodna Zemlja; umesto toga to je tečni okean, koji bi opet mogao da bude nastanjen, poput Zemljinih mora koje vrvi.

„Vruća očna jabučica i planete ledene očne jabučice su ekstremni slučajevi, ali svaka planeta koja je plimno zaključana sa svojom zvezdom verovatno će izgledati veoma različito na dnevnoj i noćnoj strani“, primetio je Rejmond.

„Razlike bi mogle doći zbog oblaka grupisanih u određenim oblastima, od preferencijalnog topljenja leda na dnevnoj strani ili zamrzavanja leda na noćnoj strani, ili iz bilo kog broja drugih mogućih izvora. Galaksija može biti prepuna divljih varijanti planeta očne jabučice! “

Pa, to je veliko mesto tamo, a džinovske svemirske očne jabučice sigurno nisu najčudnija ideja ikada. Ko zna šta bi moglo biti moguće?

Verzija ovog članka je prvi put objavljena u januaru 2020.