Iako je to bila omiljena tema filmova o katastrofama, nuklearno bombardovanje nadolazećeg asteroida u stvarnom svetu je reklamirano kao veoma loša ideja.
Dok bi nuklearna bomba mogla da uništi manji asteroid, nuklearka većeg asteroida samo bi ga razbila na komade. Ti komadi bi i dalje ugrožavali našu planetu, a možda čak i pogoršavali stvari stvarajući višestruke udare širom planete.
Ali da li je upotreba nuklearnog oružja na nadolazećem asteroidu zaista loša ideja? Ako se koristi prava tehnika, nuklearna eksplozija bi se možda mogla koristiti kao uređaj za skretanje asteroida.
Istraživači iz Nacionalne laboratorije Lorens Livermor (LLNL) su sada kreirali alat za modeliranje koji može simulirati šta bi se moglo dogoditi ako se nuklearni uređaj detonira iznad površine asteroida. Alat pomaže da se poboljša razumevanje načina na koji radijacija iz nuklearne eksplozije reaguje sa površinom asteroida, a takođe posmatra dinamiku udarnog talasa koji može uticati na unutrašnji asteroid.
Eksplozivna tehnika koja se zove nuklearna ablacija, gde bi zračenje eksplozije isparilo deo površine asteroida, stvarajući eksplozivni potisak i promenu brzine kao odgovor.
Model može da uključi širok spektar početnih uslova koji simuliraju vrste asteroida koje smo nedavno mogli da proučavamo izbliza, od čvrstih stena do gomila ruševina. Ove simulacije daju planetarnim naučnicima više uvida – i više opcija – kada bi svemirska stena jednog dana mogla da se spusti na Zemlju.
„Ako imamo dovoljno vremena za upozorenje, potencijalno bismo mogli da lansiramo nuklearni uređaj, šaljući ga milionima milja daleko do asteroida koji ide ka Zemlji“, rekla je istraživač Meri Burki iz LLNL-a.
„Potom bismo detonirali uređaj i ili skrenuli asteroid, držeći ga netaknutim, ali bi obezbedili kontrolisano odgurivanje od Zemlje, ili bismo mogli da poremetimo asteroid, razbivši ga na male fragmente koji se brzo kreću koji bi takođe promašili planetu.
Zahvaljujući misiji Double Asteroid Redirection Test (DART) – gde je kinetički udarnik namerno udario u asteroid da bi promenio njegovu putanju – naučnici su naučili mnogo o tome šta bi bilo potrebno da se preusmeri opasan asteroid. Ovaj novi model, nazvan model taloženja energije rendgenskim zracima, daje istraživačima alate da se oslanjaju na uvide stečene iz DART-a dok istražuju kako nuklearna ablacija može biti održiva alternativa misijama kinetičkog udara.
Burki je rekao u saopštenju za štampu LLNL-a da nuklearni uređaji imaju najveći odnos gustine energije po jedinici mase od bilo koje ljudske tehnologije, što bi ih moglo učiniti neprocenjivim alatom za ublažavanje pretnji od asteroida.
Ali, kako je tim napisao u svom radu, objavljenom u The Planetari Science Journal, „predviđanje efikasnosti potencijalnog nuklearnog skretanja ili misije ometanja zavisi od tačnih multifizičkih simulacija taloženja rendgenske energije uređaja u asteroid i rezultirajuće ablacije materijala .“
Tim je rekao da relevantna fizika u ovim simulacijama zahteva niz različitih složenih fizičkih paketa, oni obuhvataju mnogo redova veličine i da su računarski veoma zahtevni. Burkei i njene kolege postavili su cilj da razviju efikasan i precizan način modeliranja nuklearnog skretanja za niz fizičkih svojstava asteroida.
Burkei je rekao da njihove simulacije visoke vernosti mogu pratiti fotone koji prodiru u površine materijala sličnih asteroidima, kao što su stene, gvožđe i led, istovremeno uzimajući u obzir složenije procese, kao što je ponovno zračenje.
Model takođe uzima u obzir širok spektar asteroidnih tela. Rekli su da ovaj sveobuhvatan pristup čini model primenljivim na širok spektar potencijalnih scenarija asteroida.
Ako dođe do stvarnog vanrednog stanja planetarne odbrane, Megan Bruck Sial, vođa projekta za planetarnu odbranu LLNL-a, rekla je da će ovo simulaciono modeliranje visoke vernosti biti kritično u pružanju informacija donosiocima odluka koje su korisne, informisane o riziku koje bi mogle sprečiti udar asteroida, zaštititi osnovnu infrastrukturu i spasavaju živote, objašnjeno.
„Iako je verovatnoća velikog udara asteroida tokom našeg života mala, potencijalne posledice mogu biti razorne“, rekao je Bruk Sjal.