Savet bezbednosti je u utorak jednoglasno izglasao početak povlačenja mirovnih snaga Ujedinjenih nacija iz Konga pre kraja godine, dok se zemlja koja je opterećena sukobima sprema da izabere svog sledećeg predsednika u sredu.
Rezolucija koju je usvojilo najmoćnije telo UN-a nalaže „postepeno, odgovorno i održivo povlačenje“ mirovne misije, poznate kao MONUSCO, koja počinje u Južnom Kivuu u istočnom Kongu, i postepeno predaju njenih odgovornosti vladi Konga.
U govoru na Generalnoj skupštini UN u septembru, predsednik Konga Feliks Čisekedi, koji se kandiduje za reizbor protiv oko 20 kandidata, pozvao je na ubrzano povlačenje 15.000 mirovnih snaga. On je rekao da „postupno povlačenje misije UN mora biti odgovorno i održivo“.
Ministar spoljnih poslova Konga Kristof Lutundula i najviši zvaničnik UN u Kongu Bintou Keita potpisali su 21. novembra sporazume o okončanju prisustva mirovnih snaga UN posle više od dve decenije u centralnoafričkoj zemlji.
Istočni Kongo je dugo preplavljeno desetinama naoružanih grupa koje traže udeo u zlatu i drugim resursima regiona. Neke su tiho podržali susedi Konga. Eksperti UN-a su primetili „značajne dokaze“ da Ruanda podržava pobunjeničku grupu M23 koja se ponovo oporavlja, što je Ruanda demantovala.
U oktobru je vlada Konga naložila regionalnim snagama istočne Afrike, raspoređenim prošle godine da pomognu u okončanju borbi, da napuste zemlju do decembra. Vlada je navela „nedostatak zadovoljavajućih rezultata na terenu“.
Primarna misija MONUSCO-a bila je zaštita civila. Ali frustrirani Kongoanci kažu da ih niko ne štiti od napada pobunjenika, što dovodi do protesta protiv misije UN-a i drugih koji su ponekad postali smrtonosni.
Savet bezbednosti je u rezoluciji od utorka naveo da bi povlačenje iz Južnog Kivua trebalo da bude završeno do kraja aprila 2024. godine i izrazio spremnost da razmotri dalje povlačenje na kraju ove faze na osnovu napretka u planu povlačenja UN i situacije na terenu. .
Savet je produžio mandat MONUSCO-u do 20. decembra 2024. i odlučio da maksimalni broj njegovih trupa do 30. juna 2024. bude 13.500 vojnog osoblja, 660 vojnih posmatrača i štabnih oficira i 2.001 međunarodna policija. Naređeno je smanjenje sa 1. jula 2024. na 11.500 vojnog osoblja, 600 vojnih posmatrača i štabnih oficira i 1.713 međunarodnih policajaca.
Rezolucija oštro osuđuje sve oružane grupe koje deluju u Kongu i zahteva da odmah prekinu nasilne i destabilizujuće aktivnosti i ilegalnu eksploataciju i trgovinu prirodnim resursima zemlje.
Ističe „takozvane ’konfliktne minerale’ kao što su kalaj, tantal, volfram, zlato, dijamanti, kobalt i koltan, kao i kakao, drveni ugalj, drvo i divlje životinje“ koje eksploatišu naoružane grupe i kriminalne mreže koje ih podržavaju.
Rezolucija ponovo potvrđuje da eliminisanje pretnje koju predstavljaju naoružane grupe zahteva regionalni pristup i snažno političko angažovanje vlade Konga, Afričke unije i regionalnih grupa — i poziva na „smiren i pojačan dijalog“ između Konga i Ruande radi unapređenja mira u regionu .
Savet je pozdravio obaveze i akcije predsednika Čisekedija da reformiše bezbednosni sektor, konsoliduje državni autoritet i promoviše pomirenje, toleranciju i demokratiju.
Pozvao je vladu da ostane posvećena i da izdvoji dovoljne resurse „za zaštitu civilnog stanovništva kroz brzo uspostavljanje profesionalnih, odgovornih i održivih snaga bezbednosti koje poštuju međunarodno humanitarno pravo i domaće i međunarodno pravo o ljudskim pravima“. I poziva se na „raspoređivanje odgovorne kongoanske civilne administracije – posebno policije, pravosuđa, zatvora i teritorijalne uprave – i na konsolidaciju vladavine zakona i unapređenje i zaštitu ljudskih prava”.