Mentalna oboljenja, posebno anksioznost i depresija, često su prisutna kod žena tokom trudnoće i nakon porođaja, sa ozbiljnim posledicama po majku i novorođenče. Unutar ovog delikatnog konteksta, postoji dilema vezana za upotrebu antidepresiva tokom trudnoće i dojenja, izazvana stigmom i zabrinutošću oko potencijalnih rizika.
Nepostupanje s mentalnim oboljenjima tokom trudnoće povezano je s nizom ozbiljnih komplikacija, uključujući mrtvorođenost, prevremeni porođaj, nisku porođajnu težinu i probleme u razvoju novorođenčeta. Anksioznost i depresija takođe mogu uticati na ponašanje majke, dovodeći do negativnih navika poput pušenja ili konzumiranja supstanci, što dodatno komplikuje situaciju.
Stručnjaci ističu da postoji ozbiljan balans koji se mora postići između lečenja majke i sprečavanja potencijalnih šteta po dete. Odluka o uzimanju antidepresiva tokom trudnoće trebalo bi da bude rezultat otvorene diskusije između pacijenta i stručnjaka za mentalno zdravlje, uz razmatranje prednosti i rizika.
Stigmatizacija i nedostatak efikasnog skrininga tokom trudnoće često dovode do neotkrivanja i nelečenja mentalnih oboljenja. Da bi se prevazišli ovi izazovi, potrebno je kreirati holističke strategije, uključujući pružanje socijalne i emocionalne podrške, psihološke intervencije i medicinske tretmane.
Osim toga, važno je obezbediti resurse i podršku za trudnice kako bi se smanjila stigmatizacija i olakšalo angažovanje u uslugama perinatalnog mentalnog zdravlja. Povećanje svesti o važnosti mentalnog zdravlja tokom trudnoće može doprineti stvaranju okoline u kojoj se žene osećaju podržano i bezbedno u donošenju odluka koje će obezbediti njihovo dobrostanje, ali i dobrostanje njihove dece.