Šta je zajedničko stručnjacima za kitove i lovcima na vanzemaljce? Više nego što možete očekivati.
Za nedavnu studiju objavljenu u časopisu PeerJ sa recenzijom, naučnici sa UC Davis, Fondacije za kitove Aljaske i SETI (Potraga za vanzemaljskom inteligencijom) udružili su se.
Njihova misija: komunicirati sa kitovima. I uradili su upravo to.
U jednom značajnom eksperimentu, tim je imao 20-minutni razgovor sa grbavim kitom po imenu Tven na njenom jeziku.
Tven i naučnici nisu razgovarali o vremenu ili najnovijim ribljim tračevima — još smo daleko od tog nivoa razumevanja.
Međutim, ono što se dogodilo bilo je neverovatno.
Naučnici su otplovili čamcem uz obalu Aljaske i odsvirali ono što se zove „kontakt poziv“ u okean da vide da li će se neki kit odazvati.
Kontakt pozivi su slični ljudskom pozdravu. Kitovi ih koriste da prizivaju druge kitove ili jedni druge obaveštavaju gde se nalaze, rekla je za Business Insider glavni autor Brenda Mekouan, profesor na Veterinarskoj školi Univerziteta u Dejvisu.
„Oni su jedan od najčešćih signala u društvenom zvučnom repertoaru grbavih kitova“, rekao je za Business Insider Fred Šarp, koautor i glavni istraživač Fondacije za kitove Aljaske.
Naravno, Tven je doplivao do čamca i zaokružio ga. Tokom narednih 20 minuta, naučnici su emitovali isti kontaktni poziv 36 različitih vremena u različitim intervalima, a Tven je svaki put odgovarao na poziv, čak i blisko podudarajući se sa intervalima.
Što znači, ako bi naučnici čekali 10 sekundi pre nego što bi pustili poziv Tvenu, ona bi zauzvrat čekala 10 sekundi pre nego što bi odgovorila, rekao je Mekovan. Ova vrsta podudaranja intervala sugeriše da je Tven bio angažovan u namernoj razmeni, dodala je ona.
„Svakako je bilo kao da su nas čuli“, rekao je Šarp za BI, ističući da se njihov posao obavlja uz dozvolu Nacionalne službe za morsko ribarstvo i čitaoci ne bi trebalo da pokušavaju ovo kod kuće (ili na moru). „I nadamo se da se i ona osećala na isti način.“
„Verujemo da je ovo prva takva komunikativna razmena između ljudi i grbavih kitova na grbavom ‘jeziku’“, rekao je Mekauen u saopštenju.
Pozivi su došli od grbavih kitova koje su istraživači snimili od male grupe kitova samo dan pre njihovog susreta. Grupa je uključivala Tvena, tako da je moguće da je Tven reagovala na sopstveni signal.
„Možda smo joj uzvratili njen pozdrav“, rekao je Šarp.
Pa kakve ovo veze ima sa razgovorom sa vanzemaljcima?
Ispostavilo se da bi Tvenovo ponašanje moglo biti slično tome kako inteligentne vanzemaljske rase traže čovečanstvo, rekla je Lorens Dojl, glavni istraživač na Institutu SETI i koautor lista.
„Važna pretpostavka potrage za vanzemaljskom inteligencijom je da će vanzemaljci biti zainteresovani za uspostavljanje kontakta i tako ciljati na ljude koji primaju ljude“, otprilike kao kako je Tven odgovorio na poziv naučnika za kontakt, rekao je Dojl u izjavi.
Dojl i njegove kolege u SETI sarađuju sa stručnjacima za kitove i životinje u UC Davis i Fondaciji za kitove Aljaske na kreiranju inteligentnih filtera koji će im pomoći u potrazi za vanzemaljskom inteligencijom.
Ako su vanzemaljci tamo napolju, šalju nam signale, pokušavaju da komuniciraju, mogli bismo da ih propustimo ako ne znamo šta da tražimo, rekao je Dojl za BI.
Usavršavanjem ovih inteligentnih filtera, naučnici bi mogli da ih koriste da identifikuju inteligentne signale iz svemira u pokušaju da ostvare prvi kontakt sa vanzemaljskom rasom.
„Na ovoj planeti postoje različite inteligencije i proučavajući ih, možemo bolje da razumemo kakva bi vanzemaljska inteligencija mogla da bude, jer neće biti baš kao naša“, rekao je Mekauen.
Istraživanje takođe testira ideju da li bi nas inteligentni vanzemaljski život uopšte tražio ili ne, rekao je Dojl za BI.
„Istraživanje kitova je pokazalo da ako ste inteligentni, radoznalost dolazi uz to i želite da uspostavite kontakt“, rekao je Dojl.
Naučnici su rekli da se nadaju da se sličan posao može obaviti i sa drugim inteligentnim životinjama na Zemlji, uključujući druge kitove poput delfina, mesoždere koji sarađuju u lovu i druge veoma društvene vrste poput surikata i slonova.