Kambodža je pozdravila odluku Muzeja umetnosti Metropoliten u Njujorku da će vratiti veći broj vrednih umetničkih predmeta u tu zemlju i Tajland, koji su bili povezani sa trgovcem umetničkim delima i kolekcionarom optuženim da je vodio mrežu krijumčarenja antikviteta iz jugoistočne Azije. Četrnaest skulptura biće vraćeno u Kambodžu, a dve u Tajland, saopštio je taj muzej u petak, ali nije naveden vremenski okvir.
Ministarstvo kulture saopštilo je da „ceni ovaj prvi korak u pravom smeru“ i raduje se daljem povratku izgubljenog nacionalnog blaga, koje je „ukradeno iz Kambodže u vreme rata i genocida“.
„Ovo doprinosi pomirenju kambodžanskog naroda, koji je prošao decenije građanskog rata i koji je strašno patio tokom tragičnog genocida Crvenih Kmera, kao i većem jačanju naših odnosa sa SAD“, dodaje se u saopštenju ministarstva kulture Kambodže.
Tokom 70-ih i 80-ih godina 20. veka u Kambodži je trajala brutalna vladavina komunističkih Crvenih kmera predvođenih Pol Potom, što je dovelo do nereda koji su, kako je navedeno, omogućili pljačku njenog arheološkog blaga.
Muzej je sarađivao sa kancelarijom američkog tužioca na Menhetnu i kancelarijom službe unutrašnje bezbednosti na povratku 13 skulptura povezanih sa trgovcem umetninama Daglasom Lačfordom, pre nego što je utvrđeno da postoje još tri, koje bi trebalo da budu vraćene.
Lačford je 2019. optužen da je navodno organizovao prodaju opljačkanih kambodžanskih starina na međunarodnom tržištu umetnosti.
Lačford, koji je umro sledeće 2020. godine, negirao je bilo kakvu umešanost u nelegalnu trgovinu.
Ovo nije prvi put da je muzej vratio umetnine povezane s njim. Tako su 2013. godine vraćena dva predmeta u Kambodžu.
Lačford je, takođe, imao gomilu više vekova starog kambodžanskog nakita, koji je kasnije vraćen u tu zemlju.
U februaru je vraćeno 77 komada zlatnog nakita i drugih predmeta izrađenih od plemenitih metala, uključujući krune, ogrlice i minđuše. Ostali kameni i bronzani artefakti vraćeni su ranije, septembra 2021.