Kako se praznična sezona približava, dr Džoj Malala, istraživač potrošačkih kredita sa Univerziteta Vorvik, baca svetlo na povećano finansijsko opterećenje sa kojim se suočavaju ugrožene porodice tokom ovog perioda.
Dr Malala naglašava uticaj usluga Kupi odmah, plati kasnije (BNPL) na trošenje praznika i poziva potrošače da budu oprezni i razumeju potencijalne rizike povezane sa takvim opcijama plaćanja.
Dr Malala napominje: „Troškovi života ovog Božića teže pogađaju siromašnije porodice. BNPL usluge nude primamljivu opciju za trenutne kupovine bez plaćanja unapred, što rezultira povećanom potrošnjom tokom praznične sezone kada postoji sklonost kupovini poklona i drugih stvari. Iako ove usluge izgledaju zgodne sa odloženim plaćanjima i bez kamata, one mogu podstaći prekomernu potrošnju i dovesti do finansijskog pritiska.“
„Od ključnog je značaja shvatiti da BNPL usluge, iako nude trenutno zadovoljstvo, predstavljaju oblik kredita. Dok prolazimo kroz ovu krizu troškova života, imperativ je da budemo oprezni u vezi sa našim finansijskim odlukama“, dodaje dr Malala. „Razumevanje uslova i potencijalnih rizika povezanih sa korišćenjem BNPL-a ili kreditnih kartica je od suštinskog značaja da bi se sprečilo nagomilavanje nesavladivog duga.
Dr Malala zaključuje: „Upravljanje ličnim finansijama tokom sezone praznika, posebno usred ekonomskih izazova, zahteva nijansiran pristup. Biti svestan prihoda, rashoda i temeljno razumevanje uslova plaćanja za usluge kao što su BNPL ili kreditne kartice je od vitalnog značaja za održavanje finansijske stabilnosti.“