Kada je marihuana bila ilegalna širom Sjedinjenih Država, primena i kazne su nesrazmerno nagomilane na zajednice obojenih boja. Danas, kanabis ostaje federalno nezakonit i nejednaka primena se nastavlja, dok se profit od „zelene navale“ državne legalizacije u mnogim slučajevima sliva bogatim belcima.
Renee Martin-Villett i interdisciplinarni tim kolega predlažu put napred za istraživanje kanabisa koji priznaje ovu istoriju diskriminacije i zloupotrebe institucionalne moći i obuhvata jednakost i inkluziju. Rad je objavljen u časopisu PNAS Nekus.
Autori predlažu radnje koje uključuju donošenje zakona i politike fokusirane na pravičnost, podržavanje ulaska i zadržavanja obojenih naučnika na terenu, angažovanje u etičkim istraživačkim praksama i sprovođenje namerno uključivog regrutovanja učesnika istraživanja.
Uprkos stalnim preprekama, uključujući birokratske propise povezane sa federalnom kriminalizacijom, istraživanja o koristima i rizicima marihuane se povećavaju. Nažalost, kao što je uobičajeno u biomedicinskim istraživanjima, mnogi učesnici studije su belci visokog socioekonomskog statusa.
Autori tvrde da istraživanje kanabisa može učiti iz oblasti istraživanja angažovanih u zajednici, koje uokviruje istraživački projekat kao uzajamno poštovano partnerstvo između zajednice i istraživanja, i podstiče istraživače da idu dalje od jednostavnog saopštavanja rezultata istraživanja javnosti na dublju integraciju, uključujući usklađivanje istraživačkih ciljeva sa ciljevima zajednice pre nego što studije uopšte počnu.