Imunoterapija je bila razočaravajuća kao lečenje raka prostate, ali nova studija Kolumbije sugeriše da moćni tretmani imaju potencijal kada bolest počne da se širi.
Studija, objavljena u Cancer Cell, otkrila je da metastatski tumori prostate sadrže bogat izbor imunih ćelija koje se imunoterapijom potencijalno mogu pokrenuti u napad na rak.
„Ono što vidimo je da su na početku mnoge prave imune ćelije već tu, ali one jednostavno ne napadaju tumore“, kaže dr Aleksandar Obradović, naučni saradnik na Vagelos koledžu lekara. i Hirurzi i jedan od vodećih autora studije.
„Ovo je uzbudljivo otkriće jer rak prostate ima reputaciju ‘hladnog’ tumora, potpuno skrivenog od imunog sistema. Naša studija sugeriše da kod metastaza to nije uvek slučaj. I da kombinovanje hormonske terapije sa imunoterapijom dodatno stimuliše imune ćelije protiv tumora, sa potencijalom za dalju optimizaciju i poboljšanje ishoda pacijenata.
Pre studije u Kolumbiji, niko nije duboko proučavao mikrookruženje nelečenih metastatskih karcinoma prostate, delimično odvraćano od poteškoća u dobijanju uzoraka pogodnih za jednoćelijsko sekvenciranje RNK, posebno pre početka lečenja.
U kliničkom ispitivanju muškaraca sa metastatskim karcinomom prostate, istraživači iz Kolumbije su takođe otkrili da je hormonska terapija u kombinaciji sa imunoterapijom izazvala priliv još većeg broja imunih ćelija u mikrookruženje tumora. Da bi rešili ovaj jaz u znanju, istraživači sa Kolumbije su osmislili kliničko ispitivanje za mali broj muškaraca kako bi dobili takve uzorke pre i posle tretmana standardnom hemo-hormonskom terapijom i imunoterapijom.
„Jedan od ciljeva ove studije bio je da se duboko profiliše kako izgleda mikrookruženje, a zatim da se vidi šta se desilo kada su tumori lečeni kombinacijom hemo-hormonske terapije i imunske terapije“, kaže Obradović.
Ove analize su takođe omogućene novim najsavremenijim bioinformatičkim alatima, koje su prethodno razvili istraživači iz Kolumbije, koji su bili u stanju da otkriju mnoge vrste ćelija u mikrookruženju tumora koje se ne razlikuju standardnim tehnikama.
Pored pronalaženja raznovrsne zajednice imunoloških ćelija unutar metastatskih tumora, koje variraju od organa do organa, istraživači su otkrili da neke podgrupe imunih ćelija predviđaju lošiji odgovor na lečenje.
Neki od tumora pacijenata, na primer, bili su ispunjeni T ćelijama koje proizvode TNF-alfa, što je povezano sa supresijom antitumorskog imunog odgovora. „Vidimo da su pacijenti sa mnogo tih ćelija imali lošije ishode“, kaže Obradović, „i moguće je da bismo potencijalno mogli da poboljšamo ishode kod ovih pacijenata dodavanjem TNF alfa inhibitora koje je odobrila FDA u njihov režim“.
Istraživači planiraju dodatna ispitivanja kako bi testirali ove ideje i nastavljaju da analiziraju uzorke pacijenata koji obuhvataju raspon od primarnog do kasnog metastatskog karcinoma prostate kako bi dobili potpunije razumevanje evolucije mikrookruženja ovih tumora.