Više hiljada ljudi okupilo se u Briselu na demonstracijama zahtevajući bolje javne usluge, plate i uslove života.
Protest u centru Brisela održan je tokom pregovora EU o novom Paktu za stabilnost i rast, koji ima za cilj da ograniči dug i deficite zemalja članica.
Evropska konfederacija sindikata, koja predstavlja 45 miliona članova, tvrdi da će planirani Pakt za stabilnost i rast primorati 14 država članica da u narednih godinu dana iz svojih budžeta izdvoje 45 milijardi evra.
Povratak na štednju, rekla je generalna sekretarka sindikata Ester Linč, ugasio bi radna mesta, smanjio plate, izdvajalo bi se manje za javne usluge i „garantovao bi još jednu razornu recesiju“.
Inflacija u Evropi je u novembru pala više nego što se očekivalo, na 2,4 odsto, što je najniži nivo u poslednje dve godine.
To je olakšalo domaćinstvima teško pogođenim ekonomskim posledicama zbog pandemije koronavirusa i rata u Ukrajini.
Pakt za stabilnost i rast, koji je često bio težak za sprovođenje i koji je bio izvor tenzija, suspendovan je tokom pandemije, ali bi trebalo da bude ponovo aktiviran 2024.
Trenutna pravila nalažu da ukupan javni dug država članica ne sme da prelazi 60 odsto njihovog bruto domaćeg proizvoda (BDP), a njihov godišnji deficit mora biti manji od tri odsto BDP-a.
Prema najnovijim podacima EU, najvišu stopu državnog duga prema BDP-u imale su Grčka sa 166,5 odsto, Italija sa 142,4 odsto, i još četiri zemlje koje su takođe prešle granicu od 100 odsto.