Nestanak struje širom zemlje pogodio je Keniju u nedelju uveče, paralisavši velike delove zemlje, uključujući glavni aerodrom u glavnom gradu Najrobiju, glavno transportno čvorište koje povezuje istočnu Afriku sa Azijom, Evropom i drugim delovima sveta.
Nedeljni prekid počeo je oko 20 časova. po lokalnom vremenu (17:00 GMT) i bio je treći nacionalni prekid napajanja električnom energijom u poslednja tri meseca.
Među ključnim pogođenim objektima je međunarodni aerodrom Džomo Kenijata u Najrobiju, kao i aerodrom Eldoret u zapadnoj Keniji, gde generatori za hitne slučajeve nisu uspeli da se uključe nakon kvara električne mreže.
Državna kompanija Kenia Pover okrivila je za nestanak struje „poremećaj u sistemu“ za koji je tvrdila da su se bavili tehničari.
„Izgubili smo snabdevanje električnom energijom u različitim delovima zemlje zbog sumnje da je kvar uticao na elektroenergetski sistem“, navodi se u saopštenju.
„Radimo na vraćanju normalnosti u najkraćem mogućem roku. Ažuriranje o napretku obnove biće objavljeno u dogledno vreme. Izvinjavamo se našim klijentima zbog prouzrokovanih neprijatnosti.”
Kenia Pover ima monopol u snabdevanju i distribuciji električne energije, ali je godinama optužena za loše pružanje usluga i korupciju koja je dovela do visoke cene električne energije u Keniji.
Neki delovi zemlje izvestili su da se struja vratila dva sata kasnije.
Tokom sličnog nestanka struje prošlog meseca, inženjerima je trebalo više od 12 sati da povrate struju u većini delova zemlje.
Ali najgori prekid bio je 25. avgusta, najduži prekid u istoriji Kenije. Uzrok ostaje misterija jer elektroenergetska kompanija okrivljuje kvar na najvećoj afričkoj vetroparku, koja je umesto toga odgovornost prebacila na električnu mrežu.
U delovima zemlje, uključujući Najrobi, bilo je potrebno skoro 24 sata da se struja ponovo uključi.
Kenijci su na društvenim mrežama tražili odgovore od kompanije Kenia Pover zbog čestih nestanka struje nakon kvara u nedelju, dok su se drugi rugali agenciji, rekavši da je gora od elektroenergetskih kompanija u Nigeriji i Južnoj Africi, gde je, kao što je poznato, racionalizacija ili smanjenje opterećenja uobičajeno.
Najnoviji nestanak struje u Keniji dolazi u trenutku kada se zemlja suočava sa visokim cenama goriva koje mnogi okrivljuju za milionske gubitke za preduzeća i širu ekonomiju, koja se teško bori.