Istraživači sa Univerziteta Tulane otkrili su da je kombinacija antibiotika efikasnija u lečenju lajmske bolesti od uobičajeno propisane terapije jednog antibiotika. Ovaj nalaz, objavljen u Frontiers in Microbiologi, mogao bi utrti put za poboljšane tretmane lajmske bolesti, posebno u upornim slučajevima koji nisu reagovali na standardni tretman antibioticima.
Lajmska bolest, uzrokovana bakterijom Borrelia burgdorferi i koja se prenosi ubodom krpelja, predstavlja sve veći zdravstveni problem sa više od 476.000 procenjenih slučajeva godišnje samo u Severnoj Americi. Dok se većina slučajeva rešava kratkim tokom oralnih antibiotika, značajan procenat pacijenata razvija hronične simptome poznate kao lajmska bolest posle tretmana zbog odloženog ili nedovoljnog lečenja.
Studija, koju je vodila vanredni profesor mikrobiologije i imunologije, dr Monika Embers, uključivala je seriju eksperimenata koristeći različite antibiotike, kako same tako i u kombinaciji, na mišjem modelu lajmske bolesti. Istraživački tim je koristio više metoda detekcije da bi procenio efikasnost tretmana.
Iako nijedan od pojedinačnih antibiotika nije u potpunosti iskorenio upornu infekciju nakon 28-dnevnog kursa lečenja, nekoliko kombinovanih terapija lekova koje je već odobrila FDA, bilo je uspešno u uklanjanju infekcije.
Konkretno, četiri različite dvostruke kombinacije antibiotika (doksiciklin i ceftriakson; dapson i rifampicin; dapson i klofazimin; doksiciklin i cefotaksim) i tri trostruke kombinacije antibiotika i antimikrobnih sredstava (doksiciklin, ceftriakson i karbomicin; doksiciklin i dapson i lorataksim i cefotaksim; klofazimin) iskorenio je uporne infekcije bakterija. Ovi rezultati ukazuju na potrebu za daljim studijama kombinovanih antibiotskih terapija za uspešno iskorenjivanje lajmske bolesti.
„Lajmska bolest je komplikovana bolest zbog izbegavanja prirode Borrelia burgdorferi, koja se krije u organima ubrzo nakon infekcije“, rekao je Embers. „Ovaj nalaz bi mogao da promeni način na koji pristupamo ovoj složenoj i često iscrpljujućoj bolesti.“
Ova studija predstavlja značajan korak u lečenju uporne lajmske bolesti i mogla bi dovesti do efikasnijih strategija u borbi protiv ove bolesti.