Svetlosna terapija dovodi do značajnog poboljšanja sna i simptoma psiho-ponašanja kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, prema novoj studiji objavljenoj u PLOS ONE od strane Kinghui Meng sa Medicinskog univerziteta Veifang, Kina, i njegovih kolega.
Kognitivni pad povezan sa Alchajmerovom bolešću često je praćen poremećajima sna i psiho-bihejvioralnim simptomima uključujući apatično i depresivno ponašanje, agitaciju i agresiju. Fotobiomodulacija je nefarmakološka terapija koja koristi svetlosnu energiju da stimuliše suprahijazmičko jezgro (SCN), modulator sna u mozgu. Uprkos tome što svetlosna terapija dobija sve veću pažnju kao potencijalnu intervenciju za Alchajmerovu bolest, sistematska procena njene efikasnosti i bezbednosti nije bila dostupna.
U novoj studiji, istraživači su pretražili više baza podataka istraživanja kako bi identifikovali sva randomizovana kontrolisana ispitivanja u vezi sa intervencijom svetlosne terapije za Alchajmerovu bolest ili demenciju. Petnaest visokokvalitetnih ispitivanja sa dostupnim metodama i relevantnim ishodima je odabrano za dalju analizu. Uključena ispitivanja su napisana na engleskom, objavljena između 2005. i 2022. i izvedena u sedam zemalja. Obuhvatali su ukupno 598 pacijenata.
Meta-analiza svih 15 studija pokazala je da je svetlosna terapija značajno poboljšala efikasnost spavanja, povećala međudnevnu stabilnost (mera jačine cirkadijalnih ritmova) i smanjila varijabilnost unutar dana (mera koliko često neko prelazi između odmora i aktivnosti tokom dana). ). Kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, svetlosna terapija je takođe ublažila depresiju i smanjila agitaciju pacijenata i opterećenje negovatelja.
S obzirom na ograničene veličine uzoraka u studijama uključenim u ovu meta-analizu, autori se zalažu za veće buduće studije, koje bi takođe mogle istražiti da li izloženost jakom svetlu može izazvati bilo kakvo nepovoljno ponašanje kod pacijenata. Oni zaključuju da je svetlosna terapija obećavajuća opcija lečenja nekih simptoma Alchajmerove bolesti.
Autori dodaju: „Svetlosna terapija poboljšava san i psiho-bihejvioralne simptome kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću i ima relativno malo neželjenih efekata, što sugeriše da može biti obećavajuća opcija lečenja za pacijente sa Alchajmerovom bolešću.“