U novoj studiji na više od 50.000 korejskih adolescenata, oni koji su koristili pametni telefon duže od četiri sata dnevno imali su veće stope štetnog mentalnog zdravlja i upotrebe supstanci. Jin-Hva Moon i Jong Ho Cha iz medicinskog centra Univerziteta Haniang, Koreja, i kolege predstavljaju ove nalaze u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE 6. decembra 2023.
Prethodna istraživanja su pokazala da se upotreba pametnih telefona među adolescentima povećala poslednjih godina i da ova upotreba može biti povezana sa većim rizikom od štetnog zdravlja – kao što su psihijatrijski poremećaji, problemi sa spavanjem, problemi sa očima i mišićno-skeletni poremećaji. Međutim, sve veći broj dokaza sugeriše da barem neka dnevna upotreba interneta može biti povezana sa boljim fizičkim i mentalnim zdravljem adolescenata.
Da bi produbili razumevanje veze između upotrebe pametnih telefona i zdravlja od strane adolescenata, Moon, Cha i kolege analizirali su podatke o više od 50.000 učesnika adolescenata u tekućem veb-istraživanju o rizičnom ponašanju mladih u Koreji, prikupljenom 2017. i 2020. godine. Podaci su uključivali približan broj dnevnih sati koje je svaki učesnik proveo na pametnom telefonu kao i razne zdravstvene mere.
Statistička analiza koristila je podudaranje rezultata sklonosti kako bi se objasnili drugi faktori koji bi mogli biti povezani sa zdravstvenim ishodima, kao što su starost, pol i socioekonomski status.
Istraživači su otkrili da je 2020. godine procenat adolescenata u studiji koji su koristili pametni telefon više od dva sata dnevno bio 85,7% — u odnosu na 64,3% u 2017. Adolescenti koji su koristili pametni telefon duže od četiri sata dnevno imali su veće stope stresa, misli o samoubistvu i upotrebe supstanci od onih koji koriste manje od četiri sata dnevno. Međutim, adolescenti koji su koristili pametni telefon jedan do dva sata dnevno naišli su na manje problema nego adolescenti koji uopšte nisu koristili pametni telefon.
Autori napominju da ova studija ne potvrđuje uzročnu vezu između upotrebe pametnog telefona i štetnih zdravstvenih ishoda. Bez obzira na to, nalazi bi mogli pomoći da se informišu o smernicama za upotrebu za adolescente – posebno ako svakodnevna upotreba nastavi da raste.
Autori dodaju: „Ovo istraživanje pokazuje uticaj korišćenja pametnih uređaja duže od četiri sata dnevno na zdravlje adolescenata.“